Chmura tagów

Klimatyzator Warmtec KP35W zapewnia chłód bez uciążliwego montażu

Kup na raty łatwe do wpłaty.

Jak dobrać klimatyzator?

Głównym zadaniem klimatyzatora jest chłodzenie powietrza, dlatego przed zakupem warto upewnić się, że jest on na tyle wydajny, aby schłodzić pożądaną przez nas powierzchnię. Jak to sprawdzić?

STANDARDOWE POMIESZCZENIE

Najistotniejszym parametrem jest wydajność (moc) chłodnicza urządzenia. Na jej podstawie możemy oszacować, czy klimatyzator sprawdzi się w naszych warunkach. Aby precyzyjnie obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą należy uwzględnić m.in.

  • ilość i rodzaj urządzeń działających w pomieszczeniu,
  • ilość przebywających w nim ludzi,
  • zysk ciepła od nasłonecznienia,
  • i wiele innych.
Klimatyzator_przenośny_Blaupunkt_Ariffana_07

Zwykle jednak nie stosuje się tak skomplikowanych wyliczeń. Najbardziej uproszczony i zarazem najczęściej stosowany sposób to przyjęcie założenia, że moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy m2 powierzchni. Oznacza to, że np. dla pomieszczenia o powierzchni 20 m2 odpowiedni będzie klimatyzator o mocy ok. 2kW np. Blaupunkt Arrifana 07. Powyższy rachunek ma zastosowanie w “standardowych” warunkach, czyli w pomieszczeniach o średnim stopniu nasłonecznienia i około 2,7 m wysokości. Dla “nietypowych” powierzchni niezbędne mogą się okazać bardziej złożone obliczenia. Jednak i dla nich możemy przyjąć pewne uproszczenia.

 
Klimatyzator przenośny VIVAX STYLE 2,6kW AEF

SŁONECZNY POKÓJ

Jeśli pomieszczenie jest mocno nasłonecznione (np. posiada duże okna albo ma ekspozycję południową) należy przyjąć moc wyższą (średnio o 30%) od standardowej obliczonej powyższym rachunkiem. Wynika z tego, że dla takiego pomieszczenia o 20 m2 powierzchni wydajny będzie klimatyzator o mocy ok. 2,6 kW np. Vivax Style 2,6 kW.

 

 

Klimatyzator przenośny VIVAX STYLE 2,6kW AEF

PODDASZE

Najcieplejszym miejscem w budynku jest zwykle poddasze. Dlatego aby ochłodzić jego powierzchnię należy przyjąć moc klimatyzatora wyższą (średnio o 50%) od standardowej. Czyli dla pomieszczenia 20m2 warto zastosować urządzenie o mocy 2,9-3,5 kW np. Dimplex PC 35AMB.

 

IZOLACJA BUDYNKU

Wydajność klimatyzatora zależy w dużym stopniu od izolacji termicznej. Zaleca się, aby jeszcze przed zakupem klimatyzatora sprawdzić izolację w budynku, który docelowo chcemy ochłodzić. Dla budynków o złym ociepleniu z pewnością trzeba będzie bardziej szczegółowo wyliczyć moc chłodniczą. Dlatego wcześniej wspomniane wartości należy traktować orientacyjnie.

Należy także pamiętać, że urządzenie jakim jest przenośny klimatyzator posiada rurę wylotową gorącego powietrza, której koniec musi być wystawiony na zewnątrz np. przez uchylone okno (inna możliwość to podłączenie końca rury do do kratki wentylacyjnej z wyciągiem mechanicznym). Warto sprawdzić, czy w miejscu, w którym chcielibyśmy umieścić klimatyzator będzie zapewniony swobodny dostęp do okna lub kratki wentylacyjnej.


Czy każdy klimatyzator przenośny ma rurę?

Czy każdy klimatyzator przenośny ma rurę?

Klimatyzatory przenośne to najprostszy i najbardziej doraźny sposób na radzenie sobie z upałem. Nic więc dziwnego, że wraz z pierwszymi ciepłymi dniami dostajemy o nie mnóstwo zapytań, a jednym z najczęściej poruszanych przez Was tematów jest rura wyrzutowa.

Czytaj dalej...

Przenośne klimatyzatory - czy warto?

Przenośne klimatyzatory - czy warto?

W lato każdy szuka trochę cienia lub chłodnego miejsca by schronić się przed promieniami gorącego słońca. Idealnym rozwiązaniem jest klimatyzacja, która schłodzi temperaturę w pracy i w domu.Czytaj dalej...

Youtube - cykl recenzji klimatyzatorów

Youtube - cykl recenzji klimatyzatorów

Uff… udało się! Właśnie wystartowaliśmy pierwszą wideo-recenzją na naszym kanale w serwisie Youtube. Nieskromnie powiemy, że wszystko wyszło super :-) Z resztą - sami zobaczcie jak nam poszło...Czytaj dalej...

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl