Darmowadostawa od 100zł

Bezpieczne zakupyz możliwością darmowego zwrotu

30 dnina odstąpienie od umowy

99%pozytywnych opinii

Chmura tagów
Jak dobrać klimatyzator?

Jak dobrać klimatyzator?

Głównym zadaniem klimatyzatora jest chłodzenie powietrza, dlatego przed zakupem warto upewnić się, że jest on na tyle wydajny, aby schłodzić pożądaną przez nas powierzchnię. Jak to sprawdzić?

STANDARDOWE POMIESZCZENIE?

Najistotniejszym parametrem jest wydajność (moc) chłodnicza urządzenia. Na jej podstawie możemy oszacować, czy klimatyzator sprawdzi się w naszych warunkach. Aby precyzyjnie obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą należy uwzględnić m.in.

  • ilość i rodzaj urządzeń działających w pomieszczeniu,
  • ilość przebywających w nim ludzi,
  • zysk ciepła od nasłonecznienia,
  • i wiele innych.

Zwykle jednak nie stosuje się tak skomplikowanych wyliczeń. Najbardziej uproszczony i zarazem najczęściej stosowany sposób to przyjęcie założenia, że moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy m2 powierzchni. Oznacza to, że np. dla pomieszczenia o powierzchni 20 m2 odpowiedni będzie klimatyzator o mocy ok. 2kW.

Powyższy rachunek ma zastosowanie w “standardowych” warunkach, czyli w pomieszczeniach o średnim stopniu nasłonecznienia i około 2,7 m wysokości. Dla “nietypowych” powierzchni niezbędne mogą się okazać bardziej złożone obliczenia. Jednak i dla nich istnieją pewne uproszczenia.

SŁONECZNY POKÓJ

Jeśli pomieszczenie jest mocno nasłonecznione (np. posiada duże okna albo ma ekspozycję południową) należy przyjąć moc wyższą (średnio o 30%) od standardowej obliczonej powyższym rachunkiem. Wynika z tego, że dla takiego pomieszczenia o 20 m2 powierzchni wydajny będzie klimatyzator o mocy ok. 2,6 kW.

PODDASZE

Najcieplejszym miejscem w budynku jest zwykle poddasze. Dlatego aby ochłodzić jego powierzchnię należy przyjąć moc klimatyzatora wyższą (średnio o 50%) od standardowej. Czyli dla pomieszczenia 20m2 warto zastosować urządzenie o mocy 2,9-3,5 kW.

UWAGA: Wydajność klimatyzatora zależy w dużym stopniu od izolacji termicznej budynku, w związku z tym podane w niniejszym artykule dane mają charakter przykładowy.

Należy także pamiętać, że urządzenie jakim jest przenośny klimatyzator posiada rurę wylotową gorącego powietrza, której koniec musi być wystawiony na zewnątrz np. przez uchylone okno (inna możliwość to podłączenie końca rury do do kratki wentylacyjnej z wyciągiem mechanicznym). Dlatego warto sprawdzić, czy w miejscu, w którym chcielibyśmy umieścić klimatyzator będzie zapewniony swobodny dostęp do okna lub kratki wentylacyjnej.

Odnalazłeś w powyższym artykule odpowiedź na swoje pytanie? Świetnie! Potrzebujesz więcej informacji? Zgłoś się do nas, postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania i pomożemy znaleźć produkt idealny dla Twoich potrzeb.

do góry
Przejdź do porównywarki
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl