Kategorie
Chmura tagów
Piece akumulacyjne to sposób na nowoczesne ogrzewanie elektryczne
Piece akumulacyjne to sposób na nowoczesne ogrzewanie elektryczne

Piece akumulacyjne jako nowoczesne ogrzewanie elektryczne

Piece akumulacyjne to nowoczesne urządzenie grzewcze zaprojektowane z myślą o energooszczędnym ogrzewaniu. Bezobsługowa praca to jeden z najważniejszy argumentów w podjęciu decyzji o zakupie pieca akumulacyjnego, ale nie jedyny, o czym później. Każdy z nas stara się ułatwiać sobie życie i mając do wyboru wizję etatu palacza, a więc kupowania, przewożenia, przechowywania opału, a także inne czynności obsługowe, zdecydowanie postawi na nowocześniejszy rodzaj ogrzewania. 

Słysząc jednak słowo elektryczne ogrzewanie, większość ludzi zapyta o opłacalność tej inwestycji. Od razu zapala się za czerwone światełko ostrzegawcze i następuje szybka reakcja w postaci poszukiwania odpowiedzi na zasadnicze pytania. Co to są i jak działają piece akumulacyjne i w końcu czy opłaca się stosować piece akumulacyjne w domowych warunkach?

W naszej ofercie handlowej od kilku dobrych lat znajdziemy różne typy pieców akumulacyjnych, które cieszą się sporym zainteresowaniem naszych klientów. Są wśród nich piece VFMi marki Dimplex oraz piece TVM marki Thermoval.

Jakiś czas temu przeprowadziliśmy ankietę wśród naszych klientów którzy zakupili dynamiczne piece akumulacyjne pytając o opinię. Interesowały nas przybliżone koszty eksploatacji funkcjonowania piecy akumulacyjnych, oraz powody wyboru takiego rodzaju ogrzewania oraz ogólne wrażenie na temat zakupionych urządzeń grzewczych.

Poniżej podzielimy się z Państwem uzyskaną wiedzą od naszych klientów, wskażemy najważniejsze właściwości piecy akumulacyjnych oraz podpowiemy, o czym warto wiedzieć przed zakupem pieca CO aby nasze ogrzewanie w domu było jak najbardziej efektywne.

 

W naszej ankiecie zadaliśmy pytanie, co było przyczyną zamiany dotychczasowego ogrzewania na piec akumulacyjny?
 

Powodem zakupu piecy akumulacyjnych było wcześniejsze użytkowanie ich ale niestety starego typu. Nie ukrywam że miałam małe wątpliwości odnośnie ich zakupu ponieważ jak wcześniej już wspomniałam grzałam starym piecem który nie ogrzewał mieszkania. Myślałam jeszcze o panelach na podczerwień dużo o nich czytałam na stronie internetowej i nawet trochę dało mi to do myślenia. Takie ogrzewanie ma moja koleżanka jej rachunki są kosmiczne w porównaniu do moich. Jeżeli chodzi o ciepło w mieszkaniu to nie jest zachwycona. Dziękuję swojej intuicji, która ponownie mnie nie zawiodła i wybrałam piece z firmy DIMPLEX. Proszę mi wierzyć jestem zachwycona tymi piecami moje mieszkanie ma 72m2 i mam dwa piece o sile: 7kw ( jeden 4kw i drugi 3kw). Moje rachunki wzrosły tylko 100zł wcześniejsze rachunki przed użytkowaniem tych piecy( firmy “DIMPLEX”) wynosiły nie całe 230,00zł na miesiąc. Na tą chwilę miesięczna opłata za prąd wynosi 326,80zł. Takie rachunki opłacam już od zeszłego roku a w mieszkaniu jak w puchu :) Piec poleciłam koleżance i również jest zachwycona.

Opinia P. Żanety

 

Jak działa piec akumulacyjny?

 
Piec akumulacyjny statyczny Dimplex XL

Piece akumulacyjne zapewniają optymalne wykorzystanie zakumulowanego ciepła oraz najwyższy komfort cieplny poprzez wykorzystanie tańszej II taryfy.

Praca piecy akumulacyjnych odbywa się w dwóch następujących po sobie cyklach – ładowania i rozładowania. Podczas pierwszego z cyklu a więc ładowania, pobierają i magazynują ciepło w okresach, gdy energia elektryczna jest sprzedawana odbiorcom po niższej cenie (czyli gdy obowiązują specjalne taryfy oferowane przez dostawcę energii). Następnie, gdy zasilanie zostaje wyłączone, rozpoczyna się faza rozładowania, czyli przekazywania ciepła zakumulowanego w piecu do pomieszczenia.

Piece akumulacyjne umożliwiają komfortowy sposób regulacji temperatury - osobno dla każdego pomieszczenia.

 

 

Rodzaje pieców akumulacyjnych

Na rynku występuje kilka rodzajów pieców akumulacyjnych, które różnią się od siebie sposobem oddawania ciepła do otoczenia.

 
Piec akumulacyjny statyczny Dimplex XL

Piece akumulacyjne statyczne
Ich zasada działania polega na oddaniu zmagazynowane ciepła na zasadzie zwykłej konwekcji, a więc ogrzewaniu powietrza przepływającego swobodnie przez blok akumulacyjny. Ilość oddawanego ciepła i temperaturę w pomieszczeniu regulują ruchome przesłony kanałów, przez które wypływa ciepłe powietrze. Są to tzw. piece powierzchniowo-kanałowe a więc najnowsza odmiana piecy statycznych. Ich starsza wersja nazywana była po prostu piecami statycznymi powierzchniowymi.

Potrafią być dość wydajne a przede wszystkim wygodne w użytkowaniu. To użytkownik decyduje o tym, kiedy wykorzystać zwiększoną ilość ciepła poprzez odpowiednie ustawienie pokrętła mocy oddawanej. Po dokonaniu odpowiedniego ustawienia oddawanie dodatkowej porcji ciepła następuje automatycznie. Piece statyczne mają najatrakcyjniejszą cenę jak na piece akumulacyjne, są jednak mniej wydajne od pozostałych.

Przykładem statycznych piecy akumulacyjnych są piece Dimplex XLS6-XLS24.

 
Piec akumulacyjny dynamiczny Dimplex VFMi

Piece akumulacyjne dynamiczne
W tym przypadku nie mamy do czynienia ze standardowym ogrzewaniem konwekcyjnym. Ciepło uwalnia się co prawda samoczynnie metodą konwekcji ale w nowoczesnych konstrukcjach jest tylko wielkość rzędu 10-15%. Piece z rozładowaniem dynamicznym posiadają system przewodów grzewczych przez który potrafią oddawać zmagazynowane ciepło do otoczenia. Cały proces odbywa się  w obiegu wymuszonym przez wbudowany cichy wentylator promieniowy, który w miarę potrzeby wydmuchuje ciepłe powietrze z pieca do pomieszczenia.

Piece dynamiczne zapewniają bardzo wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach. Dodatkowo, przez zastosowanie regulatorów temperatury zapewniają kontrolę rozładowania pieców akumulacyjnych oraz utrzymywania stałej temperatury pomieszczeń. Jest to wygodne i zaawansowane rozwiązanie, które daje nam pełną kontrolę poprzez sterowania temperaturą pomieszczeń.

Przykładem dynamicznych piecy akumulacyjnych są piece Dimplex VFMi20 - VFMi60 oraz Thermoval TVM16 - TVM60.

 

Dlaczego opłaty za ogrzewanie piecami akumulacyjnymi nie muszą przerażać?

Ponieważ proces ładowania i magazynowania ciepła odbywa się w tzw. II taryfie, czyli porach nocnych, porannych lub weekendowych, gdy opłaty za energię elektryczną ulegają obniżeniu.  Wykorzystywanie tańszej, II taryfy energii elektrycznej (poza godzinami szczytu oraz nocnej) oraz taryf specjalnych (np. weekendowej) zapewnia niskie opłaty za ogrzewanie. Opłaty za energię elektryczną potrafią być wtedy tańsze nawet o połowę. Różnica w cenie energii pomiędzy taryfami stanowi zysk użytkownika przy jednoczesnej pewności, że przez całą dobę zapewniona będzie komfortowa temperatura pomieszczenia.

 

Rachunki po montażu ogrzewania z piecem akumulacyjnym?
 

Ja swój domek ogrzewam dynamicznymi piecami akumulacyjnymi jednej z renomowanych niemieckich firm wraz ze sterowaniem pogodowym. Cena ogrzewania 180 metrów kwadratowych za cały zeszły sezon grzewczy 2001/2011 mnie 2220 złotych. Przed zakupem dużo czytałem o dynamicznych piecach akumulacyjnych i czym się faktycznie różnią poszczególne modele i za radą handlowców postawiłem na znają markę. Teraz po skończonym sezonie grzewczym wiem że warto było dopłacić kilkaset złotych więcej i kupić naprawdę dobre piece :)

Opinia P. Jarka.W

 

Jak rozpoznać II taryfę? Czyli podział taryf ze względu na strefy.

Taryfa G11 – to rozwiązanie jednostrefowe które wybierane jest najczęściej u operatora. Jest to uniwersalna taryfa dla standardowego odbiorcy prądu w domu lub firmie. Cechują ją przejrzyste zasady, czyli jedna stawka za energię elektryczną o każdej porze dnia i nocy.

Taryfa G12 –  to rozwiązanie dwustrefowe a więc tzw. II taryfa, która daje możliwość oszczędności dzięki niższej stawce za energię elektryczną w wybranych godzinach. Strefa z niższą stawką taryfową obowiązuje zwykle od 22:00 do 6:00. Konkretne godziny obowiązywania niższych stawek zależne są od firm energetycznych, które często uatrakcyjniają swoją ofertę poprzez dodawanie dodatkowych godzin np. 13:00 -15:00. Modyfikacją II taryfy może być także taryfa G12w. Jest to nic innego jak pakiet tańszych godzin rozszerzonych o weekendy.

Warto skorzystać z portali które oferują porównywarki cen prądu. Przykładowe strony pokazujące aktualny stan kosztów prądu elektrycznego przedstawiamy poniżej:

Użytkownik może złożyć wniosek ww właściwym Zakładzie Energetycznym o przydział mocy dla celów ogrzewania elektrycznego oraz zainstalowanie dwutaryfowego licznika energii elektrycznej. Wniosek taki zostanie przyjęty o ile dany Rejon Energetyczny posiadana możliwości obciążenia instalacji energetycznej w danym miejscu. 

Co było przyczyną zamiany dotychczasowego ogrzewania na piec akumulacyjny?
 

Od kilku lat do ogrzewania mieszkania używam piecy akumulacyjnych. Są to nowoczesne piece statyczne z dodatkową płynną regulacją oddawanego ciepła. Wkład mają magnezytowy i izolowane są najlepszą obecnie izolacją. W eksploatacji mogę powiedzieć, że są porównywalne do ogrzewania gazem, bo sąsiad założył sobie ogrzewanie gazowe i przez dwa sezony robiliśmy testy i porównania. Pomijając to, że koszty zakupu i instalacji miałem kilkukrotnie mniejsze to on już dodatkowo wymienił pompę cyrkulacyjną i odkamieniał nagrzewnicę/strasznie twarda lubelska woda/. W mieszkaniu mam 21-22 stopnie przez całą dobę. W moim przypadku zawsze jest ktoś w mieszkaniu, ale gdy np.cały dzień nie ma nikogo w domu to poleciłbym piec dynamiczny droższy, ale byłoby wtedy jeszcze bardziej ekonomicznie, ponieważ można tam zastosować automatyczne sterowanie oddawanym ciepłem, ma nawet ładowanie w zależności od temperatury na zewnątrz.Taki piec,gdy ma wyłączony wentylator praktycznie nie oddaje ciepła. Ja muszę śledzić prognozę pogody i odpowiednio nastawić poziom ładowania,ale w praktyce to przeważnie nastawione jest na "2".
Gdy temp.spada poniżej -10 podkręcam więcej,gdy powyżej zera ujmuję.Temperaturę w pomieszczeniach reguluję pokrętłem odsłaniając bardziej lub mniej kanał, którędy powietrze przechodzi bezpośrednio przez rdzeń. Sterują tym bimetale, które w pewnym stopniu przysłaniają i odsłaniają ten kanał w zależności od temperatury pieca i powietrza w pomieszczeniu. Koszty eksploatacji, są one porównywalne z gazowym i mój sąsiad nie ma na co liczyć, że zwrócą mu się kiedyś poniesione koszty.

P. Robert

 

Jak prawidłowo dobrać piec akumulacyjny do pomieszczenia?

Piece akumulacyjne, zarówno statyczne jak i dynamiczne powinny być dobrane pod kątem zapotrzebowania na energię cieplną. Jest przynajmniej kilka czynników które mają realny wpływ na wybór pieca akumulacyjnego.

Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru powinna być moc grzewcza. Podstawowe pytanie przy doborze to czy piec akumulacyjny ma być podstawowym urządzeniem ogrzewania budynku. Jeśli tak, to jakie pomieszczenia będą ogrzewanie? Z naszych doświadczeń wynika że inną moc pieca akumulacyjnego zastosujemy do pomieszczeń w starym a inne w nowym budownictwie. Koleją ważną rzeczą jest znajomość powierzchni oraz wysokości pomieszczeń.

Musimy jednak pamiętać, że zbyt mała moc grzewcza spowoduje że urządzenie może nie poradzić sobie z ogrzewaniem pomieszczenia, szczególnie gdy temperatury na zewnątrz spadną do minusowych temperatur.

Zakup pieca akumulacyjnego o zbyt wysokich parametrach także nie będzie korzystnym rozwiązaniem. Oczywiście skutecznie ogrzejemy nim całe nasze pomieszczenie, ale nie wykorzystamy pełni jego możliwości grzewczej. Dlatego nie warto przepłacać.

 

Podłączenie pieca akumulacyjnego?

 

Podłączenie pieca akumulacyjnegoUwaga!
 
Każdy piec akumulacyjny wymaga odpowiedniego przygotowania instalacji zasilającej i podłączenia na stałe. Powinien wykonać to elektryk z uprawnieniami (zgodnie z instrukcją). Piece dynamiczne mogą być podłączone na 230V lub 400V. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje instalator. Nie jest to urządzenie podłączane wtyczką do gniazdka!

Ogrzewanie elektryczne w służbie środowisku

Ogrzewanie elektryczne w służbie środowisku

„Bądź eko“, „Dbaj o środowisko“ „Chroń naszą planetę“- te hasła sukcesywnie przekazywane nam już od najmłodszych szkolnych lat przylgnęły do naszej codzienności i bądźmy szczerzy, przestały robić na nas wrażenie...

Czytaj dalej...

Promienniki podczerwieni Dimplex z serii BS i OXD

Ogrzewanie elektryczne w służbie środowisku

Do oferty naszego sklepu dołączyły promienniki podczerwieni marki Dimplex. W ofercie producenta znajdują się dwa rodzaje promienników: kwarcowe oraz halogenowe. Promienniki podczerwieni Dimplex serii BS i QXD wytwarzają fale, za pomocą których emitowana jest energia.

Czytaj dalej...

Kurtyny powietrzne z nagrzewnicą WARMTEC

Kurtyny powietrzne z nagrzewnicą WARMTEC

W naszym sklepie posiadamy obecnie już wszystkie dostępne modele kurtyn powietrznych marki WARMTEC. Modele WRS, WRM+ oraz WRMS+ są profesjonalnymi urządzeniami zapewniającymi silny strumień powietrza...


Czytaj dalej...

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl