Kategorie
Chmura tagów

Raty RRSO 0% w 15 minut

Piec akumulacyjny - co to jest? Budowa i działanie pieca akumulacyjnego 0
Piec akumulacyjny - co to jest? Budowa i działanie pieca akumulacyjnego

Piece akumulacyjne dynamiczne wypełniane są blokiem akumulacyjnym pod postacią cegieł (najczęściej ze stopu magnetytowego), które cechuje duża pojemność cieplna. We wnętrzu bloku znajdują się grzałki elektryczne, które nagrzewają blok do bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu przez pozostałą część doby ciepło może być stopniowo oddawane bez pobierania energii.

Całość zamknięta jest w obudowie wykonanej ze stalowej blachy malowanej proszkowo, odpornej na korozję, pod którą znajduje się izolacja z vermiculitu i microthermu, odporna na wysokie temperatury. W odróżnieniu od statycznych pieców akumulacyjnych w piecach akumulacyjnych znajduje się wydajny promieniowy wentylator.

Piece akumulacyjne zapewniają optymalne wykorzystanie zakumulowanego ciepła oraz najwyższy komfort cieplny poprzez wykorzystanie tańszej II taryfy. Praca pieców akumulacyjnych odbywa się w dwóch następujących po sobie cyklach – ładowania i rozładowania:

  • Podczas pierwszego z cyklu a więc ładowania, pobierają i magazynują ciepło w okresach, gdy energia elektryczna jest sprzedawana odbiorcom po niższej cenie (czyli gdy obowiązują specjalne taryfy oferowane przez dostawcę energii).
  • Następnie, gdy zasilanie zostaje wyłączone, rozpoczyna się faza rozładowania, czyli przekazywania ciepła zakumulowanego w piecu do pomieszczenia.

Piece akumulacyjne umożliwiają komfortowy sposób regulacji temperatury - osobno dla każdego pomieszczenia.


Zasada działania pieca akumulacyjnego dynamicznego

W tym przypadku nie mamy do czynienia ze standardowym ogrzewaniem konwekcyjnym. Ciepło uwalnia się co prawda samoczynnie metodą konwekcji ale w nowoczesnych konstrukcjach jest tylko wielkość rzędu 10-15%. Piece z rozładowaniem dynamicznym posiadają system przewodów grzewczych przez który potrafią oddawać zmagazynowane ciepło do otoczenia.

Cały proces odbywa się w obiegu wymuszonym przez wbudowany cichy wentylator promieniowy, który w miarę potrzeby wydmuchuje ciepłe powietrze z pieca do pomieszczenia. Piece dynamiczne zapewniają bardzo wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach.

Urządzenia tego typu posiadają regulację poziomu naładowania (ilości zgromadzonego ciepła), która pozwala zmniejszyć ilość pobieranej energii cieplnej w okresach, gdy pełne ładowanie pieca nie jest potrzebne. Poziom ładowania powinien być ustawiany adekwatnie do temperatury zewnętrznej (im zimniej, tym wyższy poziom ładowania i odwrotnie im cieplej, tym ustawiony poziom ładowania powinien być niższy).

Aby zobaczyć piece akumulacyjne dostępne w naszej ofercie, kliknij tutaj.


Masz pytania odnośnie pieców akumulacyjnych?

Zapoznaj się z pozostałymi artykułami, w których omawiamy najczęściej poruszane zagadnienia:

Komentarze do wpisu (0)

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl