Kategorie
Chmura tagów

Raty RRSO 0% w 15 minut

Czy klimatyzator przenośny może być cichy? 0
Czy klimatyzator przenośny może być cichy?

 

Wraz ze zbliżającym się latem nieuchronnie nadciąga znaczący wzrost temperatury na zewnątrz. Rosnące słupki rtęci sprawiają, że nasze myśli kierują się w stronę znalezienia rozwiązania na problem zbyt wysokich temperatur.

Naszym naturalnym wyborem staje się klimatyzator, który w szybki sposób potrafi poprawić komfort termiczny w naszym otoczeniu, tym samym pozwalając nam na spokojną pracę lub odpoczynek.

Jednak należy zaznaczyć, że obniżona temperatura powietrza okupiona jest słyszalną pracą urządzenia w pomieszczeniu - i dzieje się tak w przypadku wszystkich urządzeń tego typu dostępnych na rynku.

Decydując się na zakup klimatyzatora, często w sieci możemy natknąć się na urządzenie nazywane KLIMATYZEREM, lecz jest to całkowicie inny rodzaj urządzenia, aniżeli wspomniany klimatyzator. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z artykułem.


Dźwięk i jego natężenie

Hałasem nazywamy niepożądany, w dużym natężeniu również szkodliwy dźwięk, o różnych częstotliwościach. Aby zobrazować hałas, przyjrzyjmy się tabeli, w której ujęto orientacyjne poziomy natężenia dźwięku panujące w poszczególnych pomieszczeniach lub generowane przez niektóre obiekty:

 • 10dB - szum liści podczas łagodnego wiatru,
 • 30-35 dB - szum panujący w bibliotece,
 • 40-45 dB - szmery w domu,
 • 50-55 dB - dźwięki panujące w biurach,
 • 60-70 dB- wnętrze ruchliwej restauracji,
 • 80-90 dB - ruch uliczny,
 • 100-110 dB - piła łańcuchowa,
 • 120-130 dB - wirnik helikoptera,
 • 140 dB - start myśliwca

W odniesieniu do klimatyzatorów, hałas może mieć swoje źródło spowodowany przez czynniki:

 • aerodynamiczne,
 • mechaniczne

Do czynników aerodynamicznych należy zaliczyć np. przepływ powietrza przez układ łopatek, który poprzez zmianę rozkładu ciśnienia na ich powierzchni generuje słyszalny dźwięk.

Natomiast do czynników mechanicznych zaliczamy przykładowo pracę silnika, sprężarki, bądź drgania mechaniczne elementów, spowodowane niewystarczającą sztywnością konstrukcji.


Ciśnienie akustyczne, a moc akustyczna

Producenci klimatyzatorów oraz wentylacji wprowadzając urządzenia do sprzedaży, zazwyczaj podają dwie podstawowe wartości dotyczące poziomu hałasu generowanego przez urządzenie. Są to:

 • poziom mocy akustycznej (z ang. sound power level),
 • poziom ciśnienia akustycznego (z ang. sound pressure level).

Poziom mocy akustycznej to moc całkowita fali akustycznej generowanej przez dane źródło dźwięku, np. klimatyzator. Stosowana jest przede wszystkim do oceny źródeł dźwięku w instalacjach.

Natomiast poziom ciśnienia akustycznego to określone przepisami wielkości charakterystyczne dla warunków panujących w zamkniętym pomieszczeniu. Fala dźwiękowa, która dociera do ucha człowieka to nic innego jak ruch drgający powietrza, powodujący okresowe zmiany ciśnienia, tj. determinuje powstanie ciśnienia akustycznego.

Mimo faktu, że obie te wartości wyrażone są w takich samych jednostkach (decybele - dB) - w praktyce są to dwie całkiem różne wartości.

Podstawową różnicą między nimi jest możliwość pomiaru - w przypadku pomiaru ciśnienia akustycznego można tego dokonać za pomocą np. sonometru.

Natomiast poziom mocy akustycznej nie daje się zmierzyć bezpośrednio. W przypadku każdego klimatyzatora musi być on obowiązkowo podany na etykiecie energetycznej urządzenia.

Ciekawostka

Najniższy poziom ciśnienia akustycznego, który może być usłyszany przez człowieka nazywa się progiem słyszalności (poniżej 1dB), natomiast najwyższy możliwy do zniesienia nazywany jest progiem bólu, wynosi ponad 120 dB (powyżej tego zakresu mogą wystąpić nieodwracalne uszkodzenia słuchu).


Cichy klimatyzator przenośny- czy to możliwe?

Ogólnie przyjętą normą poziomu mocy akustycznej dla klimatyzatorów przenośnych jest wartość ok. 65 dB (A) Często w tabeli parametrów technicznych w wierszu mówiącym o poziomie głośności urządzenia, możemy spotkać się z zapisem, np.:

32 / 45 / 54 (65) 

Trzy pierwsze cyfry informują nas o orientacyjnym poziomie ciśnienia akustycznego (głośności) na poszczególnych prędkościach pracy wiatraka.

Natomiast ostatnia podana wartość w nawiasie to poziom mocy akustycznej, który nie ma faktycznego odniesienia do rzeczywistego doświadczanego poziomu głośności!

Zakres dopuszczalnej głośności pracy klimatyzatorów został określony normą Unii Europejskiej dotyczącej minimalnej efektywności energetycznej oraz maksymalnego poziomu mocy akustycznej. Według normy tej:

 • głośność pracy urządzeń o wydajności nieprzekraczającej 6 kW, powinna być mniejsza niż 60dB,
 • głośność pracy urządzeń o wydajności nieprzekraczającej 12 kW, powinna być mniejsza niż 65 dB.

Słyszalna praca urządzenia jest wynikiem jego monoblokowej budowy. Wszelkie elementy generujące słyszalne dźwięki np. sprężarka, znajdują się we wnętrzu urządzenia, przez co jego praca z pewnością będzie słyszalna dla osób w otoczeniu.

Producenci robią wszystko co w ich mocy, aby wypuszczane przez nich urządzenia cechowała jak najcichsza praca, jednak obecne rozwiązania technologiczne nie pozwalają na obniżenie ich głośności poniżej pewnego poziomu.

Wszystkie klimatyzatory przenośne dostępne obecnie na rynku generują dźwięk ok. 53 dB. Nie jest to dźwięk, który zdecydowanie utrudniał by normalne, codzienne funkcjonowanie lub przeszkadzał w rozmowie.

Aby to sprawdzić, przeprowadzaliśmy test polegający na pomiarze głośności pracy poszczególnych klimatyzatorów. 


Zobacz test głośności klimatyzatorów, który przeprowadziliśmy

Test głośności pracy klimatyzatorów przenośnych 2020

Jednak na rynku dostępne są już klimatyzatory, które w pewnym stopniu rozwiązują ten problem. W przypadku, kiedy zależy nam na jak najmniej słyszalnej pracy urządzenia w pomieszczeniu, należy rozejrzeć się za klimatyzatorem dostosowanym do wystawienia na zewnątrz.

Urządzenia tego typu charakteryzuje zwiększony stopień ochrony przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych, przez co bez przeszkód można je wystawić na taras czy balkon.


Polecanymi urządzeniami tego typu są klimatyzatory przenośne Warmtec z serii Morso:

Warmtec Morso KP53W

Efektywna powierzchnia chłodzenia wynosi aż 60m2, tym samym może być użytkowany w naprawdę przestronnych wnętrzach. Moc urządzenia wynosząca 5,3 kW w połączeniu z przepływem powietrza na poziomie 450-480m3 sprawia, że temperatura w pomieszczeniu spada błyskawicznie!


Kliknij, aby przejść do oferty


Warmtec Morso KP40W

Urządzenie perfekcyjnie sprawdzi się przy chłodzeniu pomieszczeń o powierzchni nieprzekraczającej 46m2. Moc urządzenia jest równa 4,0 kW, co sprawia, że oprócz swojego efektywnego działania, dodatkowo jest ekonomiczne w użytkowaniu.

Kliknij, aby przejść do oferty


W przypadku urządzeń nie wyposażonych w możliwość łączności za pośrednictwem Wi-Fi, wygodnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w panel sterujący ControlBox.

Panel sterujący ControlBox

Zamontowany na końcu rury wlotowej umożliwia sterowanie urządzeniem umieszczonym na zewnątrz za pomocą pilota zdalnego sterowania dołączonego do zestawu.


Kliknij, aby przejść do oferty


Więcej o klimatyzatorach przenośnych z rurą (także tych przeznaczonych do wystawienia na zewnątrz) oraz sposobach ich montażu dowiesz się z artykułu:

Kliknij, aby przejść do artykułu


Podsumowanie

Praca klimatyzatora przenośnego sama w sobie będzie słyszalna dla osób w jego otoczeniu.

Taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku wszystkich klimatyzatorów przenośnych dostępnych obecnie na rynku, ze względu na ich monoblokową budowę i umieszczenie wszelkich pracujących elementów w obudowie urządzenia. 

Dlatego też przy wyborze klimatyzatora przenośnego należałoby zwrócić uwagę na opcje dodatkowe, dzięki którym problem głośności działania przestaje być przeszkodą.

Możliwość montażu zewnętrznego sprawia, że klimatyzator stanowi godną, a co najważniejsze- bardziej ekonomiczną alternatywę klimatyzatorów typu SPLIT, oferując identyczny komfort użytkowania.

 


Zainteresowana/y zakupem klimatyzatora przenośnego? Wejdź i zobacz całą paletę dostępnych modeli!

Sprawdź ofertę

Komentarze do wpisu (0)

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl