Kategorie
Chmura tagów

Raty RRSO 0% w 15 minut

TO MUSISZ WIEDZIEĆ - 5 faktów o oczyszczaczach powietrza 2
TO MUSISZ WIEDZIEĆ - 5 faktów o oczyszczaczach powietrza
Kupujesz oczyszczacz powietrza. Sęk w tym, że... jeszcze nie wiesz jaki. Chcesz być pewny swojego wyboru, więc spędzasz godziny w poszukiwaniu informacji o tych urządzeniach, przeglądasz kolejne oferty sklepów, fora internetowe, sprawdzasz rankingi i... wciąż nie masz pojęcia, na jaki model się zdecydować. Trudno się dziwić - oferta oczyszczaczy powietrza jest ogromna, a w gąszczu informacji ciężko jest wyłapać konkrety, które pomogłyby w doborze odpowiedniego sprzętu. Odnajdujesz siebie w tym opisie? Zatem przychodzimy Ci z pomocą i przedstawiamy 5 FAKTÓW O OCZYSZCZACZACH POWIETRZA, które musisz znać, nim dokonasz konkretnego wyboru.

FAKT 1. OCZYSZCZACZ DZIAŁA NAJEFEKTYWNIEJ W POMIESZCZENIACH O OTWARTYM PLANIE

Co to oznacza? Że jeśli powietrze napotka na swej drodze przeszkody, jakimi są np. ściany czy drzwi, jego swobodny przepływ w całym mieszkaniu czy domu zostaje zakłócony. Może się więc okazać, że urządzenie, które według deklaracji producenta jest stworzone dla powierzchni całego naszego mieszkania (dajmy na to 40m2), właśnie z powodu przegród w przestrzeni, nie jest w stanie efektywnie oczyścić powietrza we wszystkich naszych pomieszczeniach. Nasuwa się wiec pytanie - czy oczyszczacz to urządzenie odpowiednie dla mieszkań o tradycyjnym rozkładzie, z pomieszczeniami oddzielonymi ścianami?

Oczywiście, że TAK. Mamy nawet dwie opcje: pierwsza z nich to wybór kilku urządzeń o mniejszym zasięgu, po jednym dla każdego pomieszczenia w naszym domu. Zwróć uwagę, że nawet producenci deklarują tzw. "powierzchnię oczyszczania" zbliżoną do powierzchni typowych pokoi: 15m2, 20m2, 30m2 itd. Druga opcja (być może bardziej ekonomiczna): to wybór jednego urządzenia, które co jakiś czas zmieniałoby miejsce pracy - tak, aby umożliwić przefiltrowanie powietrza w każdym zakątku domu.

Oczyszczacz powietrza WARMTEC AP One - biurkowy, mobilny do 12m2

Oczyszczacz powietrza 7 etapów - WARMTEC AP Sky - do 120 m2

 

Plusem użytkowania kilku urządzeń o mniejszym zasięgu jest też  możliwość indywidualnego dostostosowania parametrów pracy oczyszczacza dla każdego pomieszczenia z osobna. Dla przykładu: łazienka, czyli statystycznie jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w naszym domu. Aby szybko pozbyć się niechcianych cząstek (w tym także zapachów), dla tego pomieszczenia można na określony czas manualnie ustawić maksymalną prędkość wentylatora, podczas gdy ustawienia pozostałych jednostek w domu nie zmienią się.

Jeśli zaś zdecydujesz się na jedno urządzenie dla całego domu czy mieszkania, zwróć uwagę na to, czy ma... kółka. To prozaiczna na pozór kwestia, jednak potrafi niesamowicie ułatwić przemieszczanie sprzętu. Wszak niektóre bardziej zaawansowane oczyszczacze potrafią ważyć nawet kilkanaście kilogramów!

FAKT 2. FILTRY FILTROM NIE RÓWNE

Skoro już wiesz, o jakiej wydajności oczyszczacz wybrać, czas bliżej przyjrzeć się filtrom. Jak pewnie zauważyłeś, na rynku mamy zarówno niewielkie, bardzo proste technologicznie oczyszczacze, jak i te mocno zaawansowane, nierzadko posiadające funkcje dodatkowe np. nawilżanie, jonizację powietrza czy sterowanie za pomocą aplikacji. Jednak najważniejszą kwestią świadczącą o randze oczyszczacza są filtry. A dokładniej - obecność różnorodnych i wysoko-sprawnych filtrów, które są w stanie wyłapać szeroki zakres zanieczyszczeń. Najbardziej podstawowy zestaw to:

3 podstawowe filtry oczyszczacza powietrza

1. filtr wstępny,

2. filtr HEPA,

3. filtr węglowy.


Więcej informacji o filtrach...

Te 3 filtry gwarantują wychwycenie najczęściej pojawiających się w naszych mieszkaniach zanieczyszczeń: kurzu, pyłu, czy sierści zwierząt (filtr wstępny), a także pochłaniają nieprzyjemne zapachy (filtr węglowy); filtr HEPA zaś wychwytuje pył zawieszony (smog), roztocza, grzyby i inne chorobotwórcze drobnoustroje.
Jednak zwróć uwagę na klasę filtra HEPA. Zdarza się, że filtry reklamowane jako HEPA w rzeczywistości są... filtrami EPA o dużo niższej skuteczności. Z drugiej zaś strony: takim "top of the top" są na pewno filtry ULPA - specjalnej klasy filtry przeznaczone dla miejsc, które muszą spełnić bardzo restrykcyjne wymogi w zakresie jakości powietrza. Natomiast naszym zdaniem, dla uśrednionych warunków jakości powietrza w naszym kraju optymalnym wyborem będą filtr HEPA 13 lub HEPA 14 - gwarantują bardzo wysoką skuteczność oczyszczania oscylującą w granicach 99,9% (a jednocześnie nie zrujnują naszego portfela).

Filtr oczyszczacza Warmtec AP350W - porównanie

FAKT 3. REGULARNA WYMIANA FILTRÓW JEST KONIECZNA!

Nie daj się nabrać na slogany mówiące o kilkuletniej żywotności filtrów. Niezależnie od tego, co obiecują nam producenci, aby cieszyć się czystym powietrzem MUSISZ zadbać o higienę filtrów. Czym może skutkować ich zaniedbanie?:

  • pomniejszeniem lub nawet zablokowaniem światła przepływu powietrza przez filtry -> przegrzewaniem się urządzenia,
  •  utratą właściwości absorpcyjnych filtra (np. węglowego),
  • nagromadzaniem się na powierzchni filtrów mikroorganizmów chorobotwórczych.


Tak, to mogło zabrzmieć groźnie. Jednak należy pamiętać, że oczyszczacz to urządzenie, które wyłapuje olbrzymią ilość zanieczyszczeń z otoczenia i zatrzymuje je w swoim wnętrzu. Dopóki filtry nie zostaną oczyszczone/wymienione, dopóty... zanieczyszczenia tam będą. Jedyną drogą na usunięcie wszystkich niechcianych cząstek ze swojego domu jest wymiana filtra (lub w przypadku filtra wstępnego - oczyszczenie jego powierzchni). Z tego względu zaleca się, aby przynajmniej co pół roku sprawdzić stan filtrów wewnątrz oczyszczacza i w razie konieczności wymienić je na nowe.
Przed zakupem konkretnego urządzenia zwróć uwagę na dostępność nowych filtrów, ale także na ich cenę. Regularna wymiana filtrów zawsze wiąże się z dodatkowym kosztem, który jednak warto oszacować jeszcze na etapie wyboru sprzętu. Dobrej jakości filtry można kupić już za ok. 70 złotych.

FAKT 4. OCZYSZCZACZ POWIETRZA DZIAŁA NIE TYLKO NA SMOG

Potocznie przyjęło się mówić o problemie złej jakości powietrza w kontekście smogu, ale sprawa jest dużo bardziej wielowątkowa. Wiedzą o tym osoby, które przebywają w otoczeniu pozornie dobrej jakości powietrza (niski indeks PM10 i PM2,5), a mimo to uskarżają się na różne dolegliwości, głównie układu oddechowego. Przyczyn takiego stanu może być wiele: alergia, astma, a nawet SDS, czyli syndrom chorego budynku (więcej na ten temat przeczytasz TU). Oczyszczacz powietrza wyposażony w odpowiednie etapy filtracji jest w stanie przynieść realną ulgę i znacząco poprawić jakość powietrza którym oddychamy. Warto o tym wiedzieć, szczególnie że większość z tych dolegliwości dotychczas była leczona głównie farmakologicznie.

FAKT 5. OCZYSZCZACZ POWIETRZA NIE USUNIE KURZU Z MEBLI

Nie oszukujmy się - oczyszczacz powietrza nie posprząta za nas mieszkania:-) Owszem, znacznie zredukuje ilość unoszonego się w powietrzu kurzu i pyłku, jednak mowa o cząstkach zawieszonych w powietrzu, które nie osiadły jeszcze na meblach. A co z kurzem, który zdążył już się wezbrać np. na telewizorze? No cóż, nie obędzie się bez przetarcia jego powierzchni szmatką, przynajmniej raz na jakiś czas;-)

Komentarze do wpisu (2)

25 października 2019

przeczytałem z uwagą i nasuwa mi się pytanie, a co powiecie o filtrach których producenci deklarują wytrzymałość kilku lat?

25 października 2019

Sprzątać w mieszkaniu też można rzadziej, mniej wody, środków czystości i w ogóle. To samo w samochodzie. Bo co filtry zmieniać tak często jak to podają. Przecież kasa zostaje... Tylko potem się meczysz bo się psuje. Kupiłeś od Janusza, który przyoszczędził na filtrach czy oleju. Ok dobra stracisz, rzecz nabyta. Jednak zdrowie ma się tylko jedno i nie wyobrażam sobie używać filtrów przez kilka lat. Przy takim podejściu to można zapomnieć o prawidłowej wydajności urządzenia. Poza tym koszt filtrów nie jest wcale wysoki. No ale dla polskiego Januszowego klienta wymyśli się wszystko....

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl