Kategorie

Jak skorzystać z CA Raty RRSO 0% ?

Chmura tagów
Groźne powietrze w Twoim domu i pracy 0
Groźne powietrze w Twoim domu i pracy

Aby na własnej skórze przekonać się, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie, wcale nie musisz wychodzić z domu. Wielu z nas nie ma świadomości, że oddycha truciznami przez całą dobę.

Problem “złej atmosfery” dotyczy wielu polskich budynków - mowa tu przede wszystkim o mieszkaniach i lokalach w dużych, uprzemysłowionych miastach. Ale jak się okazuje, szkodliwe powietrze w budynkach może pojawić się wszędzie, niezależnie czy z naszego balkonu rozpościera się widok na kopcącą fabrykę czy na zielony las. Potwierdzają to badania Komisji Europejskiej, według których w wielu miejscach stężenie zanieczyszczeń wewnątrz budynków jest nawet 3-krotnie wyższe niż na zewnątrz.

 

Syndrom Chorego Budynku

Jeśli czujesz, że powietrze w twoim domu lub pracy jest duszne, nieświeże, a ciągłe przebywanie w tych warunkach powoduje bóle głowy, zaburzenia pamięci i koncentracji, a nawet omdlenia, całkiem możliwe, że cierpisz na SBS. Syndrom Chorego Budynku SBS ( z ang. Sick Building Syndrome) to objawy i dolegliwości towarzyszące przebywaniu w budynku, w którym wentylacja jest nieprawidłowa, a co za tym idzie odczuwalny jest brak tzw. świeżego powietrza. Wpływ mają też wysokie stężenia związków chemicznych, które powstają jako produkty uboczne oddychania, pocenia się, są składnikiem rozpuszczalników i impregnatów, a nawet wydzielane są przez mikroorganizmy, które żyją w przewodach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. I choć sama definicja “Syndrom Chorego Budynku” może być dla wielu z Was nowością, problem jest bardziej powszechny niż się wydaje. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na SBS uskarża się nawet co trzeci pracownik biurowy

 Syndrom choregu budynku

 

Niewidzialny wróg

Już ponad 40% europejczyków cierpi na różnego rodzaje alergie, a liczba ta z roku na rok wzrasta. Wśród najczęstszych uczuleń wymienia się alergię na roztocza, kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt. Są to tzw. alergeny domowe, które występują powszechnie, są właściwie niewidoczne gołym okiem i dlatego bardzo trudno jest całkowicie wyeliminować je ze swojego otoczenia. Tak naprawdę nie zastanawiamy się nad obecnością tych alergenów w naszym mieszkaniu, dopóki nie wystąpi pierwsza reakcja alergiczna - wysypka, cieknący katar, kaszel albo podrażnienie spojówek. 

Coraz powszechniejsza staje się też inna przykra dolegliwość układu oddechowego - astma. Przyczyny zachorowań nie są do końca znane - mówi się bardziej o zespole czynników, które mogą ją powodować. Wśród nich wymieniane są zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy, produkty spalania paliw... czyli szkodliwe związki chemiczne zawieszone w powietrzu, także tym domowym.

Co jeszcze może nam grozić gdy powietrze w naszym mieszkaniu lub pracy jest zanieczyszczone? Wszelkiego rodzaju problemy z układem oddechowym tj. zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechowa ale też nowotwory, choroby układu krążenia, a nawet poronienia wśród kobiet w ciąży. Sporo ryzykujemy wdychając zanieczyszczone powietrze, prawda?

 

Nie ryzykuj - oddychaj bezpiecznie

Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań są oczyszczacze powietrza. Urządzenia w doraźny sposób eliminują zanieczyszczenia zawieszone w domowej atmosferze - oczywiście skuteczność oczyszczania będzie inna dla każdego urządzenia. Obowiązuje prosta zasada: im więcej filtrów tym lepiej. U większości tanich oczyszczaczy znajdziemy 2-3 filtry, które zatrzymują wąską grupę zanieczyszczeń. Warto więc zwrócić uwagę, czy wśród tych filtrów są przynajmniej dwa najbardziej podstawowe: filtr węgla aktywnego (zwany także filtrem węglowym lub węgla aktywowanego), który odpowiada on za usuwanie z atmosfery szkodliwych związków chemicznych, dymów papierosowych i nieprzyjemnych zapachów oraz filtr HEPA, który zatrzymuje pył zawieszony PM2,5 - główną przyczynę powstawania smogu. I to właśnie ten ostatni jest najważniejszym filtrem z punktu widzenia naszego zdrowia i bezpieczeństwa, ponieważ zatrzymuje niezwykle groźne mikrocząstki pyłu, które najgłębiej wnikają w nasze płuca, a stamtąd przedostają się do naszego układu krwionośnego stwarzając ryzyko nowotworów, dolegliwości ze strony układu nerwowego, poważnych chorób układu krążenia, a nawet zawału.

 


Oczyszczacz powietrza WARMTEC AP168W

WARMTEC AP168W


 

ZOBACZ

Oczyszczacz powietrza WARMTEC AP200W


WARMTEC AP200W


 

ZOBACZ

Oczyszczacz powietrza WARMTEC AP350W


WARMTEC AP350W


ZOBACZ

 

 

Obecność tych dwóch filtrów jest właściwie obowiązkowa dla każdego oczyszczacza, niezależnie od jego półki cenowej. Dopiero zastosowanie dodatkowych filtrów tj. sito molekularne, lampa UV czy filtr fotokatalityczny świadczy o klasie urządzenia oraz gwarantuje dokładne i skuteczne oczyszczanie. Najnowocześniejsze oczyszczacze wyposażone są dodatkowo w funkcje wzbogacające powietrze np. generator jonów ujemnych (zwanych też “witaminami w powietrzu”), czy funkcję nawilżania. Te rozwiązania sprawiają, że powietrze jest niezwykle przyjemne w odczuciu, ułatwia koncentrację, uprzyjemnia relaks, a nawet pozytywnie wpływa na kondycję naszej skóry i włosów.


Ogrzewanie elektryczne w służbie środowisku

Ogrzewanie elektryczne w służbie środowisku

„Bądź eko“, „Dbaj o środowisko“ „Chroń naszą planetę“- te hasła sukcesywnie przekazywane nam już od najmłodszych szkolnych lat przylgnęły do naszej codzienności i bądźmy szczerzy, przestały robić na nas wrażenie...

Czytaj dalej...

Jak dobrać klimatyzator przenośny?

Jak dobrać klimatyzator?

Głównym zadaniem klimatyzatora jest chłodzenie powietrza, dlatego przed zakupem warto upewnić się, że jest on na tyle wydajny, aby schłodzić pożądaną przez nas powierzchnię. Jak to sprawdzić?


Czytaj dalej...

Przenośne klimatyzatory - czy warto?

Przenośne klimatyzatory - czy warto?

W lato każdy szuka trochę cienia lub chłodnego miejsca by schronić się przed promieniami gorącego słońca. Idealnym rozwiązaniem jest klimatyzacja, która schłodzi temperaturę w pracy i w domu.


Czytaj dalej...

Komentarze do wpisu (0)

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl