Kategorie
Chmura tagów

Raty RRSO 0% w 15 minut

Czy każdy klimatyzator przenośny ma rurę? 1
Czy każdy klimatyzator przenośny ma rurę?

Czy każdy klimatyzator przenośny ma rurę?

Klimatyzatory przenośne to jeden ze sposobów na radzenie sobie z upałem. Nic więc dziwnego, że wraz z pierwszymi ciepłymi dniami dostajemy o nie mnóstwo zapytań, a jednym z najczęściej poruszanych przez Was tematów jest rura wyrzutowa. Wyjaśniamy, do czego służy i czy jest ona niezbędna.

Na rynku pojawiło się sporo urządzeń pod nazwami:

 • klimatyzator przenośny,
 • klimatyzacja przenośna,
 • klimatyzacja mobilna,
 • klimator,
 • klimatyzer.

Trzeba przyznać, że można pogubić się w nazewnictwie tych urządzeń, jednak w praktyce jest to dużo mniej skomplikowane. Można podzielić je na dwie zasadnicze grupy. 

Warto wiedzieć!

Należy zaznaczyć, że KLIMATYZATOR to nie jest KLIMATYZER/KLIMATOR! Oba urządzenia znacznie różnią się od siebie budową oraz zasadą działania, lecz ch nazwy mogą być mylące.

Pierwszą grupę stanowią klimatyzatory przenośne. Zamiennie stosuje się określenie mobilne. Jak sama nazwa wskazuje, można je umieścić w dowolnym miejscu wszędzie tam, gdzie mamy możliwość zamocowania rury wyrzutowej, która wchodzi w skład zestawu urządzenia.

Natomiast drugą grupę stanowią klimatyzery, nazywane również klimatorami. Ich cechą zasadniczą jest brak rury wyrzutowej, która wynika z odmiennej zasady działania, aniżeli w przypadku klimatyzatorów.

Zatem nie ma czegoś takiego jak klimatyzator przenośny bez rury- to raczej potoczne nazewnictwo klimatyzerów. Oczywiście będąc w sklepie sprzedawca z pewnością zorientuje się, jaki sprzęt mamy na myśli, jednak określenie samo w sobie jest błędne.


Jak działa klimatyzator przenośny z rurą?

Klimatyzator przenośny z rurą mówiąc w uproszczeniu to urządzenie pracujące jak lodówka, czyli wyposażone w sprężarkę, parownik, skraplacz i wentylator, a cały proces chłodzenia (wymiany temperatury) jest realizowany za pomocą czynnika chłodniczego.

Klimatyzator przenośny podczas procesu chłodzenia (wymiany temperatury) potrzebuje rurę wyrzutową, aby skutecznie odprowadzić ciepłe powietrze z pomieszczenia.

Czy klimatyzację przenośną trzeba nabijać?

 • Większości z nas klimatyzacja kojarzy się z tą samochodową, a jak wszyscy wiemy, żeby ta działała, wymaga okresowego "nabijania". Wynika to z powstających nieszczelności układu, w którym krąży czynnik chłodniczy. Często jest to wynikiem trudnych warunków pracy klimatyzacji samochodowej, bądź niskiej jakości komponentów, z których wykonano klimatyzację.
 • Natomiast w przypadku klimatyzatora przenośnego warunki pracy są zdecydowanie łatwiejsze. Komponenty układu są dużo wyższej jakości, natomiast sam obieg jest szczelnie zamknięty, przez co urządzenie nie wymaga okresowego "nabijania".
 • Sam czynnik chłodniczy zastosowany w niektórych klimatyzatorach przenośnych nosi oznaczenie R290 - cieszy się wciąż rosnącą popularnością ze względu na swoje fantastyczne właściwości termodynamiczne oraz znikome negatywne oddziaływanie na środowisko.

Jak działa klimatyzer/klimator przenośny bez rury?

Klimatyzer/klimator nie jest to wiatrak, ale z klimatyzacją też nie ma nic wspólnego. Klimatyzery najczęściej pracują na zasadzie przepuszczania powietrza przez specjalną przegrodę (np. tkaninę) zanurzoną w wodzie. Do wody można najczęściej wrzucić kostki lodu bądź wkłady chłodzące.

Realnie temperatura powietrza na wylocie z urządzenia jest obniżona o jedynie 1-2 stopnie.

Użytkowanie klimatyzera jest niestety dość kłopotliwe i generuje szereg niepożądanych "skutków ubocznych":

 • wyparowującą wodę należy regularnie uzupełniać,
 • temperatura wody pod wpływem działania urządzenia ulega podniesieniu, przez co wydajność chłodnicza spada,
 • wilgotność powietrza jest zdecydowanie większa, potęgując uciążliwe uczucie "duszności",
 • nie są rekomendowane do pomieszczeń z wentylacją grawitacyjną.

Na poniższym filmiku przedstawiono podstawowe różnice w budowie oraz zasadzie działania klimatyzatorów i klimatyzerów/klimatorów.


Czy warto dopłacić i kupić klimatyzator przenośny z rurą?

Wszystko zależy od postawy kupującego i środków zarezerwowanych na ten cel.

 • Koszt zakupu klimatyzera przenośnego bez rury wahają się w granicach od 100 zł do 800 zł.
 • W przypadku zakupu klimatyzatora przenośnego z rurą należy przygotować się na wydatek od 1500 zł do 3000 zł.

Decydując się na zakup opcji bez rury (klimatyzer/klimator), z pewnością odczujemy delikatną różnicę temperatury w pomieszczeniu. Jednak będzie to wymagało stałego zaangażowania w postaci regularnego uzupełniania zimnej wody lub dorzucania kostek lodu.

Mimo tego, uzyskanie tak dużego spadku temperatury jak w przypadku klimatyzatorów z rurą będzie niemożliwe. 

Natomiast decydując się na zakup klimatyzatora, otrzymujemy:

 • zdecydowanie większą skuteczność chłodzenia, aniżeli w przypadku klimatorów,
 • możliwość regulacji temperatury,
 • większość urządzeń wyposażono w opcję grzewczą, osuszania oraz cyrkulacji powietrza,
 • część z nich oferuje sterowanie urządzeniem za pomocą smartfona.

Minusem, który trzeba wziąć pod uwagę w przypadku klimatyzatorów jest konieczność wyprowadzenia rury wyrzutowej na zewnątrz pomieszczenia.


Jak zamontować rurę wyrzutową w klimatyzatorze przenośnym?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup klimatyzatora przenośnego z rurą staniesz przed problemem związanym z zamontowaniem rury odprowadzającej ciepłe powietrze z urządzenia. 

Zwykłe wystawienie rury odprowadzającej przez uchylone okno mija się z celem, ponieważ gorące powietrze z zewnątrz będzie stale podnosiło temperaturę w pomieszczeniu. 

Jednak istnieją różne metody umożliwiające mocowanie rury w taki sposób, aby nie generowało to strat chłodnego powietrza na zewnątrz, a mianowicie: otwór w ścianie, uszczelka okienna oraz rama okienna TermoBlock.


Otwór w ścianie

Popularny, a jednocześnie najbardziej inwazyjny w konstrukcję budynku.

Warto zauważyć, że wykonanie otworu na odpowiedniej wysokości umożliwi maksymalne skrócenie rury wyrzutowej.

Skrócona rura umożliwia bardzo szybkie przetransportowanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Dzięki temu wydajność urządzenia wykorzystana jest praktycznie do maksimum.

Należy pamiętać, że nie każdy ma możliwość wykonania otworu w ścianie, ponieważ pomieszczenie w którym ma być używany klimatyzator nie jest naszą własnością i nie ma możliwości uzyskana zgody na wykonanie otworu.

Zalety

 • skrócenie rury wyrzutowej umożliwia maksymalne wykorzystanie wydajności urządzenia,
 • właściwe wykonanie otworu gwarantuje estetyczny wygląd.

Wady

 • ingerencja w konstrukcję budynku
 • konieczność zabezpieczenia otworu po sezonie
 • wymagane narzędzia do wykonania otworu
 • brak możliwości szybkiej zmiany schładzanego pomieszczenia

Zdecydowałeś się na wyprowadzenie rury wyrzutowej klimatyzatora poprzez otwór w ścianie? Zmierz średnicę rury, a następnie sprawdź zestawy instalacyjne ułatwiające montaż i wybierz odpowiedni dla siebie! Kliknij w jeden z poniższych odnośników aby przejść do oferty

Zestaw instalacyjny - rura 13 cm

Zestaw instalacyjny - rura 15 cm    

 

 


Uszczelka okienna

Kolejnym sposobem jest zakup uszczelki okiennej. Nie inwazyjny w konstrukcję budynku, a zarazem najszybszy sposób na korzystanie z klimatyzatora przenośnego.

Montaż uszczelki nie wymaga specjalistycznych narzędzi oraz umiejętności. Wszystkie potrzebne elementy znajdują się w zestawie z uszczelką.

Rozwiązanie te sprawdzi się zarówno w tradycyjnie otwieranych domowych oknach jak i na poddaszach wyposażonych w okna uchylne, mające oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Chcesz dowiedzieć się więcej o uszczelkach okiennych? Kliknij w przycisk po prawej stronie, aby przejść do artykułu.


Kliknij, aby przejść do artykułu
Jednak należy zaznaczyć, że ochrona przed napływem ciepłego powietrza z zewnątrz nie będzie na tak wysokim poziomie jak w przypadku montażu w otworze ściany lub ramy okiennej TERMO-BLOCK.

Zalety

 • szybki montaż oraz demontaż
 • niski koszt zakupu
 • umożliwia szybką zmianę schładzanego pomieszczenia

Wady

 • mało estetyczny wygląd po zamontowaniu,
 • obniżona ochrona przed napływem ciepłego powietrza zewnątrz

Zainteresowany zakupem uszczelki okiennej? Aby zobaczyć dostępne modele, kliknij w przycisk "zobacz ofertę" po prawej stronie

Zobacz ofertę


Rama okienna TERMO BLOCK

Jednym z najlepszych sposobów jest zakup wykonanej na specjalne zamówienie pleksi, która będzie posiadała otwór umożliwiający montaż rury odprowadzającej ciepłe powietrze.

Przyklejana uszczelka zapewnia doskonałą izolację termiczną, zapobiegając niepożądanej emisji ogrzanego powietrza do pomieszczenia. Eliminacja nieszczelności bezpośrednio przekłada się na wzrost wydajności klimatyzatora oraz obniżenie kosztów jego działania.

Jej montaż jest prosty i szybki dzięki mocowaniom do ramy okiennej. Nieocenioną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że rama TermoBlock nie wymaga każdorazowego demontażu w celu zamknięcia okna. 

Zalety

 • szybki montaż oraz demontaż,
 • brak konieczności każdorazowego demontażu,
 • maksymalnie wykorzystanie wydajności klimatyzatora,
 • estetyczny wygląd po zamontowaniu,
 • umożliwia szybką zmianę schładzanego pomieszczenia

Wady

 • wyższy koszt zakupu

Zainteresowany zakupem ramy okiennej TermoBlock? Aby zobaczyć ofertę, kliknij w przycisk "zobacz ofertę" po prawej stronie

Zobacz ofertę


Czy mogę umieścić klimatyzator na zewnątrz pomieszczenia?

Często pojawia się pytanie odnośnie tego, czy klimatyzator można wystawić np. na balkon lub taras, ponieważ jego praca mimo wszystko generuje hałas.

 • Odpowiedź brzmi- tak, lecz jest to możliwe wyłącznie w przypadku przystosowanych do tego klimatyzatorów.
 • W przeciwnym razie narażając klimatyzator nieprzystosowany do użytku zewnętrznego, narażony na działanie warunków atmosferycznych może ulec awarii- wówczas gwarancja nie będzie obejmowała jego naprawy.Przyczyną tego będzie użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem urządzenia.
 • Dlatego też dokonując zakupu warto zwrócić uwagę na informacje o tym, czy dany model może być używany na zewnątrz.W przypadku, gdy nie ma przeciwwskazań odnośnie umieszczenia klimatyzatora na zewnątrz pomieszczenia, a sam klimatyzator posiada dodatkowo funkcję grzewczą- mamy do wyboru 4 możliwości zamieszczenia klimatyzatora:

Ciepło na zewnątrz - klimatyzator wewnątrz

 • Najczęściej spotykana opcja montażu. Stosowana w przypadku klimatyzatorów bez możliwości zamieszczenia na zewnątrz.
 • Klimatyzator znajdujący się w pomieszczeniu emituje chłodne powietrze do otoczenia, natomiast poprzez rurę, ogrzane powietrze odprowadzane jest na zewnątrz.

Chłodno na zewnątrz - klimatyzator wewnątrz

 • Gdy model klimatyzatora nie jest przystosowany do umieszczenia na zewnątrz, natomiast posiada funkcję grzewczą, bez przeszkód można używać go w powyższej konfiguracji.
 • Ogrzane powietrze rozprowadzane jest bezpośrednio przez klimatyzator wewnątrz pomieszczenia, natomiast chłodne powietrze za pośrednictwem rury odprowadzane jest na zewnątrz.

Ciepło na zewnątrz - klimatyzator na zewnątrz

 • Wówczas, gdy klimatyzator może być umieszczony na zewnątrz, działanie polega na doprowadzeniu ogrzanego powietrza do pomieszczenia poprzez rurę doprowadzającą,
 • Rozwiązanie również jest korzystne ze względu na niesłyszalne działanie dla osób w pomieszczeniu oraz brak konieczności gospodarowania miejsca na samo urządzenie

Chłodno na zewnątrz- klimatyzator na zewnątrz

 • W przypadku klimatyzatorów dostosowanych do wystawienia na zewnątrz, urządzenie poprzez rurę doprowadza chłodne powietrze do pomieszczenia,
 • Rozwiązanie posiada niewątpliwe zalety w postaci niesłyszalnego działania dla osób wewnątrz oraz braku konieczności gospodarowania miejsca na samo urządzenie w pomieszczeniu.

W jaki sposób sterować klimatyzatorem wystawionym na zewnątrz?

W przypadku klimatyzatora umieszczonego na zewnątrz pomieszczenia nie występuje konieczność każdorazowej manualnej kalibracji parametrów pracy urządzenia na panelu sterowniczym obudowy.

 • Gdy do dyspozycji mamy opcję sterowania poprzez sieć Wi-Fi, wystarczy połączyć się z urządzeniem przy pomocy aplikacji i w prosty sposób sterować jego pracą poprzez swojego smartfona,
 • W przypadku, gdy taka opcja nie wchodzi w skład wyposażenia zestawu, wystarczy zaopatrzyć się w dedykowany panel sterowania ControlBox.

Przeznaczony jest do zamocowania na końcu rury doprowadzającej powietrze do pomieszczenia, tym samym pozwalając na sterowanie urządzeniem wystawionym na zewnątrz za pomocą pilota dołączonego do zestawu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat panelu sterującego oraz kompatybilności z poszczególnymi modelami klimatyzatorów, kliknij w odnośnik "Zobacz ofertę" po prawej stronie.

Zobacz ofertę

 


Zapraszamy do zapoznania się z pełna ofertą klimatyzatorów przenośnych

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem klimatyzatora przenośnego zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zobacz ofertę


Standardowa rura za krótka? Nie ma problemu!

W naszym sklepie znajdziesz dodatkowe, dłuższe rury do wszystkich klimatyzatorów z naszej oferty.

Zobacz ofertę

Komentarze do wpisu (1)

9 czerwca 2020

super artykuł , wszystko konkretnie i na temat opisane czym różni się klimatyzator przenośny od klimatyzera (klimatora)

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl