Kategorie

Jak skorzystać z CA Raty RRSO 0% ?

Chmura tagów
Czy każdy klimatyzator przenośny ma rurę? 0
Czy każdy klimatyzator przenośny ma rurę?

Klimatyzator przenośny z rurą czy bez?

Klimatyzatory przenośne to jeden ze sposobów na radzenie sobie z upałem. Nic więc dziwnego, że wraz z pierwszymi ciepłymi dniami dostajemy o nie mnóstwo zapytań, a jednym z najczęściej poruszanych przez Was tematów jest rura wyrzutowa. Wyjaśniamy, do czego służy i czy jest ona niezbędna.

Na rynku pojawiło się sporo urządzeń pod nazwami tj. klimatyzator przenośny, klimatyzacja przenośna, klimatyzacja mobilny, klimator, klimatyzer, które w praktyce znacznie różnią się budową oraz zasadą działania.

Jak działa klimatyzator przenośny z rurą?

Klimatyzator przenośny z rurą mówiąc w uproszczeniu to urządzenie pracujące jak lodówka, czyli wyposażone w sprężarkę, parownik, skraplacz i wentylator, a cały proces chłodzenia (wymiany temperatury) jest realizowany za pomocą czynnika chłodniczego.

Klimatyzator przenośny podczas procesu chłodzenia (wymiany temperatury) potrzebuje rurę wyrzutową, aby skutecznie odprowadzić ciepłe powietrze z pomieszczenia.

Jak działa klimatyzator przenośny bez rury?

Klimatyzer/klimator nie jest to wiatrak ale z klimatyzacją też nie ma nic wspólnego. Klimatyzery najczęściej pracują na zasadzie przepuszczania powietrza przez specjalną przegrodę (np. tkaninę) zanurzoną w wodzie. Do wody można najczęściej wrzucić kostki lodu bądź wkłady chłodzące. Realnie temperatura powietrza na wylocie z urządzenia jest obniżona o maksymalnie 1-2 stopnie.

Obsługa klimatyzera jest dość kłopotliwa, gdyż trzeba co jakiś czas dolewać wody, która wyparowuje (zwiększając wilgotność w pomieszczeniu) lub się nagrzewa. W sezonie letnim zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu niestety pogarsza komfort, gdyż mało tego, że w pomieszczeniu jest gorąco, to jeszcze jest duszno. Dlatego takie urządzenia słabo nadają się do pomieszczeń z wentylacją grawitacyjną.

Czy warto dopłacić i kupić klimatyzator przenośny z rurą?

Koszt zakupu klimatyzatora przenośnego bez rury wahają się w granicach od 100 zł do 800 zł. W przypadku zakupu klimatyzatora przenośnego z rurą należy przygotować się na wydatek od 1500 zł do 3000 zł.

Wybierając opcje bez rury (klimatyzer/klimator) na pewno odczujemy różnice temperatury w pomieszczeniu, ale będzie wymagało dodatkowego zaangażowania w postaci regularnego wlewania zimnej wody lub dorzucania kostek lodu. Mimo to nie uda nam się uzyskać tak dużego spadku temperatury jak w przypadku klimatyzatorów z rurą. Dobre rozwiązanie dla osób dysponującym budżetem nie większym niż 1000 zł.

Kupując urządzenie z rurą możemy liczyć na dużo większą skuteczność podczas chłodzenia oraz możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowo większość urządzeń posiada dodatkowe tryby pracy tj. grzanie, osuszanie oraz cyrkulację powietrza. Coraz częściej można spotkać urządzenia, które umożliwiają zdalne sterowanie urządzeniem np. za pomocą telefonu.

Dużym minusem jest konieczność wyprowadzenia rury na zewnątrz. 

Jak zamontować rurę wyrzutową w klimatyzatorze przenośnym?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup klimatyzatora przenośnego z rurą staniesz przed problemem związanym z zamontowaniem rury odprowadzającej ciepłe powietrze z urządzenia.

Otwór w ścianie

Popularny, a jednocześnie najbardziej inwazyjny w konstrukcję budynku.

Warto zauważyć, że wykonanie otworu na odpowiedniej wysokości umożliwi maksymalne skrócenie rury wyrzutowej.

Skrócona rura umożliwia bardzo szybkie przetransportowanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Dzięki temu wydajność urządzenia wykorzystana jest praktycznie do maksimum.

Należy pamiętać, że nie każdy ma możliwość wykonania otworu w ścianie, ponieważ pomieszczenie w którym ma być używany klimatyzator nie jest naszą własnością i nie ma możliwości uzyskana zgody na wykonanie otworu.

Zalety

 • skrócenie rury wyrzutowej umożliwia maksymalne wykorzystanie wydajności urządzenia
 • właściwe wykonanie otworu gwarantuje estetyczny wygląd

Wady

 • ingerencja w konstrukcję budynku
 • konieczność zabezpieczenia otworu po sezonie
 • wymagane narzędzia do wykonania otworu
 • brak możliwości szybkiej zmiany schładzanego pomieszczenia

Uszczelka okienna

Kolejnym sposobem jest zakup uszczelki okiennej. Nie inwazyjny w konstrukcję budynku, a zarazem najszybszy sposób na korzystanie z klimatyzatora przenośnego. Montaż uszczelki nie wymaga specjalistycznych narzędzi oraz umiejętności. Wszystkie potrzebne elementy znajdują się w zestawie z uszczelką.

Zalety

 • szybki montaż oraz demontaż
 • mały koszt zakupu
 • umożliwia szybką zmianę schładzanego pomieszczenia

Wady

 • mało estetyczny wygląd po zamontowaniu
 • obniżona ochronna przed napływem ciepłego powietrza zewnątrz

Rama okienna TERMO BLOCK

Jednym z najlepszych sposobów jest zakup wykonanej na specjalne zamówienie pleksi, która będzie posiadała otwór umożliwiający montaż rury odprowadzającej ciepłe powietrze.

Zalety

 • szybki montaż oraz demontaż
 • maksymalnie wykorzystanie wydajności klimatyzatora
 • estetyczny wygląd po zamontowaniu
 • umożliwia szybką zmianę schładzanego pomieszczenia

Wady

 • drogi koszt zakupu

Zapraszamy do zapoznania się z pełna ofertą klimatyzatorów przenośnych

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem klimatyzatora przenośnego zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zobacz ofertę

Standardowa rura za krótka? Nie ma problemu!

W naszym sklepie znajdziesz dodatkowe, dłuższe rury do wszystkich klimatyzatorów z naszej oferty.

Zobacz ofertę

Komentarze do wpisu (0)

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl