Kategorie
Chmura tagów

Raty RRSO 0% w 15 minut

Piece akumulacyjne to sposób na nowoczesne ogrzewanie elektryczne 0
Piece akumulacyjne to sposób na nowoczesne ogrzewanie elektryczne

Piece akumulacyjne jako energooszczędna forma ogrzewania

Sezon grzewczy coraz bliżej, a wraz z nim wielu osobom pojawią się pytania dotyczące doboru metody ogrzewania. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka metod efektywnego ogrzewania pomieszczeń, do których zalicza się również ogrzewanie elektryczne. Z racji swojej ekologii i wygody użytkowania jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie w kwestii technologii grzewczej.

W niniejszym artykule skupimy się na jednej z najbardziej wydajnych oraz energooszczędnych metod ogrzewania elektrycznego, a mianowicie ogrzewaniu za pomocą dynamicznego pieca akumulacyjnego. Piece akumulacyjne z roku na rok zyskują na popularności ze względu na szereg zalet, które sprawiają, że użytkowanie tego typu urządzeń nie jest w żaden sposób uciążliwe, a co ważniejsze - gwarantują wyjątkowy komfort.


Jaką przewagę posiada piec akumulacyjny nad ogrzewaniem starszego typu?

  • zastosowanie nowoczesnych rozwiązań

Piece akumulacyjne posiadają szereg funkcji i ustawień, dzięki czemu korzystanie z nich jest zdecydowanie bardziej przyjazne dla użytkownika oraz bezpieczniejsze. Standardem w tego typu urządzeniach coraz częściej staje się instalacja regulatorów temperatury, nadmuchów, trybów energooszczędnego ładowania, itp..

  • bezobsługowe działanie

W przeciwieństwie do kotłów, nie ma konieczności regularnego uzupełniania opału oraz pilnowania odpowiedniej temperatury. Jednocześnie nie trzeba przeprowadzać okresowych kontroli szczelności instalacji oraz czyszczenia przewodów odprowadzających.

  • czystość pracy

Ogrzewając pomieszczenie piecem akumulacyjnym masz gwarancję czystości działania - urządzenie nie wymaga uzupełniania brudzącym opałem w postaci węgla i drewna oraz cyklicznego czyszczenia.

  • zautomatyzowane działanie

Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na zautomatyzowaną i dostosowaną do indywidualnych preferencji pracę. Programowalny charakter regulatorów sprawia, że użytkownik ma możliwość ustawienia bloków czasowych pracy w cyklach dni i tygodni, pozwalając osiągnąć największy komfort temperatury lub też minimalizować koszty w okresach mniejszego zapotrzebowania na ciepło.

  • energooszczędność

Piece akumulacyjne uważane są za jedną z najbardziej energooszczędnych i tanich w użytkowaniu metod ogrzewania elektrycznego, która mogą być porównywane z niektórymi, tradycyjnymi metodami ogrzewania.


Budowa pieca akumulacyjnego

Piece akumulacyjne dynamiczne zbudowane są z rurkowych poziomo ułożonych grzałek otoczonych rdzeniem akumulacyjnym składającym się z cegieł magnezytowych o bardzo wysokiej gęstości, które magazynują wydzielane przez grzałkę ciepło.

Całość zamknięta jest w obudowie wykonanej ze stalowej blachy malowanej proszkowo, odpornej na korozję, pod którą znajduje się izolacja z vermiculitu i microthermu, odporna na wysokie temperatury. W odróżnieniu od statycznych pieców akumulacyjnych w piecach akumulacyjnych znajduje się wydajny promieniowy wentylator.

 

Piece akumulacyjne zapewniają optymalne wykorzystanie zakumulowanego ciepła oraz najwyższy komfort cieplny poprzez wykorzystanie tańszej II taryfy. Praca piecy akumulacyjnych odbywa się w dwóch następujących po sobie cyklach – ładowania i rozładowania:

  • Podczas pierwszego z cyklu a więc ładowania, pobierają i magazynują ciepło w okresach, gdy energia elektryczna jest sprzedawana odbiorcom po niższej cenie (czyli gdy obowiązują specjalne taryfy oferowane przez dostawcę energii).
  • Następnie, gdy zasilanie zostaje wyłączone, rozpoczyna się faza rozładowania, czyli przekazywania ciepła zakumulowanego w piecu do pomieszczenia.

Piece akumulacyjne umożliwiają komfortowy sposób regulacji temperatury - osobno dla każdego pomieszczenia.


Zasada działania pieca akumulacyjnego dynamicznego

Prezentacja 360 - Piec akumulacyjny VFMi20

W tym przypadku nie mamy do czynienia ze standardowym ogrzewaniem konwekcyjnym. Ciepło uwalnia się co prawda samoczynnie metodą konwekcji ale w nowoczesnych konstrukcjach jest tylko wielkość rzędu 10-15%. Piece z rozładowaniem dynamicznym posiadają system przewodów grzewczych przez który potrafią oddawać zmagazynowane ciepło do otoczenia.

Cały proces odbywa się w obiegu wymuszonym przez wbudowany cichy wentylator promieniowy, który w miarę potrzeby wydmuchuje ciepłe powietrze z pieca do pomieszczenia. Piece dynamiczne zapewniają bardzo wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach.

Urządzenia tego typu posiadają regulację poziomu naładowania (ilości zgromadzonego ciepła), która pozwala zmniejszyć ilość pobieranej energii cieplej w okresach, gdy pełne ładowanie pieca nie jest potrzebne. Poziom ładowania powinien być ustawiany adekwatnie do temperatury zewnętrznej (im zimniej, tym wyższy poziom ładowania i odwrotnie im cieplej, tym ustawiony poziom ładowania powinien być niższy).

Aby zobaczyć piece akumulacyjne dostępne w naszej ofercie, kliknij tutaj.

Na rynku dostępne są również piece akumulacyjne statyczne, charakteryzujące się przestarzałą technologią oraz dużo niższą efektywnością działania, aniżeli piece akumulacyjne dynamiczne. Ich produkcja nie jest już kontynuowana, będąc stopniowo zastępowana przez piece dynamiczne.


Dlaczego opłaty za ogrzewanie piecami akumulacyjnymi nie muszą przerażać?

Ponieważ proces ładowania i magazynowania ciepła odbywa się w tzw. II taryfie, czyli porach nocnych, porannych lub weekendowych, gdy opłaty za energię elektryczną ulegają obniżeniu.

Wykorzystywanie tańszej, II taryfy energii elektrycznej (poza godzinami szczytu oraz nocnej) oraz taryf specjalnych (np. weekendowej) zapewnia niskie opłaty za ogrzewanie. Opłaty za energię elektryczną potrafią być wtedy tańsze nawet o połowę.

Różnica w cenie energii pomiędzy taryfami stanowi zysk użytkownika przy jednoczesnej pewności, że przez całą dobę zapewniona będzie komfortowa temperatura pomieszczenia.


Jak rozpoznać II taryfę? Czyli podział taryf ze względu na strefy.

Taryfa G11 – to rozwiązanie jednostrefowe które wybierane jest najczęściej u operatora. Jest to uniwersalna taryfa dla standardowego odbiorcy prądu w domu lub firmie. Cechują ją przejrzyste zasady, czyli jedna stawka za energię elektryczną o każdej porze dnia i nocy.

Taryfa G12 – to rozwiązanie dwustrefowe a więc tzw. II taryfa, która daje możliwość oszczędności dzięki niższej stawce za energię elektryczną w wybranych godzinach. Strefa z niższą stawką taryfową obowiązuje zwykle od 22:00 do 6:00. Konkretne godziny obowiązywania niższych stawek zależne są od firm energetycznych, które często uatrakcyjniają swoją ofertę poprzez dodawanie dodatkowych godzin np. 13:00 -15:00. Modyfikacją II taryfy może być także taryfa G12w. Jest to nic innego jak pakiet tańszych godzin rozszerzonych o weekendy.

Użytkownik może złożyć wniosek ww właściwym Zakładzie Energetycznym o przydział mocy dla celów ogrzewania elektrycznego oraz zainstalowanie dwutaryfowego licznika energii elektrycznej. Wniosek taki zostanie przyjęty o ile dany Rejon Energetyczny posiadana możliwości obciążenia instalacji energetycznej w danym miejscu.


Przykładowe koszty użytkowania pieca akumulacyjnego

 Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje użytkowanie pieca akumulacyjnego, ponieważ na ostateczny koszy składa się wiele zindywidualizowanych czynników, takich jak stopień ocieplenia budynku, optymalna temperatura, moc urządzenia, taryfa prądu, itp.

Jednak aby zobrazować przybliżone wydatki związane z ogrzewaniem za pomocą pieca, posłużymy się najprostszym przykładem, który powinien dać ogólny pogląd na temat wydatków związanych z ogrzewaniem piecem akumulacyjnym.

W niniejszym przykładzie założyliśmy, że korzystamy z taryfy prądu G12w. Poniżej przedstawiamy ceny prądu (stan na 2020 r.) dla poszczególnych dostawców z niższą stawką taryfową, w których powinno odbywać się ładowanie pieca:

 

DOSTAWCA KOSZT
ENEA 0,21 zł
TAURON 0,23 zł
ENERGA 0,28 zł
PGE 0,29 zł

 

Jak widać, u każdego z dostawców obowiązują inne stawki za 1 kwh, dlatego też na potrzeby przykładu przyjęliśmy uśredniony koszt wynoszący 0,25 zł.

W przypadku pieca o mocy 2 kW i poborze prądu w tańszej taryfie przez okres 10 godzin dziennie (godz. 22:00-06:00 oraz 13:00-15:00) koszt dzienny wyniesie:

2 x 10 x 0,25 = 5 zł

Przy założeniu ciągłego ogrzewania przez okres miesiąca (30 dni), maksymalny koszt wyniesie ok. 150 zł. Jednak należy zaznaczyć, że niniejszy koszt może być kosztem maksymalnym, który może ulec zmniejszeniu o nawet 20-40%.


W jaki sposób obniżyć koszta działania pieca akumulacyjnego?

W przypadku posiadania ogrzewania akumulacyjnego dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie w programowalny regulator temperatury, który umożliwi znaczne obniżenie ceny użytkowania urządzenia. W tym celu wystarczy odpowiednio zaprogramować czas pracy regulatora, np.:

  • ustawianie niższej temperatury w domu na czas naszej nieobecności - piec nie będzie dążył do utrzymywania stałej, wyższej temperatury, tym samym nie będzie wydatkował dużo skumulowanej energii,
  • obniżenie temperatury w nocy - ustawienie temperatury w nocy niższej niż ta za dnia pozwoli również ograniczyć straty skumulowanej energii, pozwalając w dłuższej perspektywie poczynić znaczące oszczędności.

Różnica w temperaturze dziennej oraz ekonomicznej, czyli nocnej i na czas naszej nieobecności może wynosić zaledwie ok. 3 stopnie celsjusza. Tyle wystarczy, aby w sezonie grzewczym przełożyło się na oszczędności rzędu setek złotych.

Oprócz oczywistych korzyści finansowych warto zaznaczyć, że zastosowanie regulatora zagwarantuje również wygodę. Wybierając termostat, rekomendowany jest taki, który posiada opcję programowania w różnych blokach czasowych - umożliwi to precyzyjne ustawienie bloków czasowych, w których termostat będzie pracował z określoną temperaturą. Urządzenie powinno umożliwiać nastawę do kilku automatycznych zmian temperatury na dobę wraz z blokiem weekendowym, gdzie całą dobę obowiązuje tańsza taryfa prądu G12W.

Aby dobrać najlepszy programowalny regulator temperatury, zapoznaj się z naszą ofertą klikając tutaj.*

* - wyjątek stanowią piece akumulacyjne Dimplex XLE, które posiadają wbudowany sterownik, dzięki czemu nie ma konieczności instalowania dodatkowych regulatorów zewnętrznych.

Piece akumulacyjne przystosowane są także do podłączenia zewnętrznego sterownika ładowania WGM 05 AC (tzw. pogodówki), dzięki któremu poziom ładowania będzie ustawiany automatycznie, w zależności od temperatury zewnętrznej.


Jak prawidłowo dobrać piec akumulacyjny do pomieszczenia?

Piece akumulacyjne, zarówno statyczne jak i dynamiczne powinny być dobrane pod kątem zapotrzebowania na energię cieplną.

Jest przynajmniej kilka czynników które mają realny wpływ na wybór pieca akumulacyjnego. Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru powinna być moc grzewcza. Podstawowe pytanie przy doborze to czy piec akumulacyjny ma być podstawowym urządzeniem ogrzewania budynku. Jeśli tak, to jakie pomieszczenia będą ogrzewanie?

Z naszych doświadczeń wynika że inną moc pieca akumulacyjnego zastosujemy do pomieszczeń w starym a inne w nowym budownictwie.

Koleją ważną rzeczą jest znajomość powierzchni oraz wysokości pomieszczeń. Musimy jednak pamiętać, że zbyt mała moc grzewcza spowoduje że urządzenie może nie poradzić sobie z ogrzewaniem pomieszczenia, szczególnie gdy temperatury na zewnątrz spadną do minusowych temperatur.

Zakup pieca akumulacyjnego o zbyt wysokich parametrach także nie będzie korzystnym rozwiązaniem. Oczywiście skutecznie ogrzejemy nim całe nasze pomieszczenie, ale nie wykorzystamy pełni jego możliwości grzewczej. Dlatego nie warto przepłacać.

W poniższej tabeli prezentujemy zalecaną moc pieca akumulacyjnego do wielkości pomieszczenia, przy uwzględnieniu stopnia izolacji cieplnej budynku.

Moc Poziom izolacji Wydajność
2 kW  SŁABA 9 m2
   ŚREDNIA 12 m2
  DOBRA 18 m2 
     
3 kW  SŁABA 14 m2
   ŚREDNIA 19 m2
  DOBRA 28 m2 
     
4 kW  SŁABA 18 m2
   ŚREDNIA 25 m2
  DOBRA 37 m2 
     
5 kW  SŁABA 23 m2
   ŚREDNIA 32 m2
  DOBRA 46 m2 
     
6 kW  SŁABA 28 m2
   ŚREDNIA 38 m2
  DOBRA 55 m2 

Montaż pieca akumulacyjnego

Niezwykle ważny jest prawidłowy montaż pieca akumulacyjnego. Urządzenia te charakteryzują się dużą masą, która uzależniona jest od ich mocy grzewczej. W poniższej tabeli prezentujemy zestawienie przykładowej mocy pieca akumulacyjnego wraz z szacowaną masą:

 

MOC PIECA MASA WŁASNA
1 kW  60-90 kg
2 kW  80-100 kg
4 kW 180-200 kg
6 kW 250-300 kg

 

Sposób montażu pieca zależy od wytrzymałości ściany - musi charakteryzować się odpowiednią stabilnością, aby przenieść duży ciężar pieca.

Piece o mniejszej mocy i wadze często są montowane na ścianach, natomiast w przypadku urządzeń mocniejszych często jedyną opcją montażu pozostaje ustawienie na podłodze, gdzie nie występuje ryzyko upadku urządzenia.

Rozważasz zakup pieca lecz zastanawiasz się, w jaki sposób przewieźć tak ciężkie urządzenie? Żaden problem! Oferujemy firmowy transport, dzięki któremu dostarczymy urządzenie do samego pomieszczenia. Więcej szczegółów znajdziesz klikając tutaj.


 Schemat podłączenia pieca akumulacyjnego

 

 

Każdy piec akumulacyjny wymaga odpowiedniego przygotowania instalacji zasilającej i podłączenia na stałe. Powinien wykonać to elektryk z uprawnieniami (zgodnie z instrukcją). Piece dynamiczne mogą być podłączone na 230V lub 400V. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje instalator. Nie jest to urządzenie podłączane wtyczką do gniazdka!


Zobacz, co o piecach akumulacyjnych DIMPLEX sądzą sami klienci

Jakiś czas temu przeprowadziliśmy ankietę wśród naszych klientów którzy zakupili dynamiczne piece akumulacyjne pytając o opinię. Interesowały nas przybliżone koszty eksploatacji funkcjonowania piecy akumulacyjnych, oraz powody wyboru takiego rodzaju ogrzewania oraz ogólne wrażenie na temat zakupionych urządzeń grzewczych. Oto niektóre z nich:

W naszej ankiecie zadaliśmy pytanie, co było przyczyną zamiany dotychczasowego ogrzewania na piec akumulacyjny?
 

Powodem zakupu piecy akumulacyjnych było wcześniejsze użytkowanie ich ale niestety starego typu. Nie ukrywam że miałam małe wątpliwości odnośnie ich zakupu ponieważ jak wcześniej już wspomniałam grzałam starym piecem który nie ogrzewał mieszkania. Myślałam jeszcze o panelach na podczerwień dużo o nich czytałam na stronie internetowej i nawet trochę dało mi to do myślenia. Takie ogrzewanie ma moja koleżanka jej rachunki są kosmiczne w porównaniu do moich. Jeżeli chodzi o ciepło w mieszkaniu to nie jest zachwycona. Dziękuję swojej intuicji, która ponownie mnie nie zawiodła i wybrałam piece z firmy DIMPLEX. Proszę mi wierzyć jestem zachwycona tymi piecami moje mieszkanie ma 72m2 i mam dwa piece o sile: 7kw ( jeden 4kw i drugi 3kw). Moje rachunki wzrosły tylko 100zł wcześniejsze rachunki przed użytkowaniem tych piecy( firmy “DIMPLEX”) wynosiły nie całe 230,00zł na miesiąc. Na tą chwilę miesięczna opłata za prąd wynosi 326,80zł. Takie rachunki opłacam już od zeszłego roku a w mieszkaniu jak w puchu :) Piec poleciłam koleżance i również jest zachwycona.

Opinia P. Żanety

 
Rachunki po montażu ogrzewania z piecem akumulacyjnym?
 

Ja swój domek ogrzewam dynamicznymi piecami akumulacyjnymi jednej z renomowanych niemieckich firm wraz ze sterowaniem pogodowym. Cena ogrzewania 180 metrów kwadratowych za cały zeszły sezon grzewczy 2001/2011 mnie 2220 złotych. Przed zakupem dużo czytałem o dynamicznych piecach akumulacyjnych i czym się faktycznie różnią poszczególne modele i za radą handlowców postawiłem na znają markę. Teraz po skończonym sezonie grzewczym wiem że warto było dopłacić kilkaset złotych więcej i kupić naprawdę dobre piece :)

Opinia P. Jarka.W

 
W naszej ankiecie zadaliśmy pytanie, co było przyczyną zamiany dotychczasowego ogrzewania na piec akumulacyjny?
 

Od kilku lat do ogrzewania mieszkania używam piecy akumulacyjnych. Są to nowoczesne piece statyczne z dodatkową płynną regulacją oddawanego ciepła. Wkład mają magnezytowy i izolowane są najlepszą obecnie izolacją. W eksploatacji mogę powiedzieć, że są porównywalne do ogrzewania gazem, bo sąsiad założył sobie ogrzewanie gazowe i przez dwa sezony robiliśmy testy i porównania. Pomijając to, że koszty zakupu i instalacji miałem kilkukrotnie mniejsze to on już dodatkowo wymienił pompę cyrkulacyjną i odkamieniał nagrzewnicę/strasznie twarda lubelska woda/. W mieszkaniu mam 21-22 stopnie przez całą dobę. W moim przypadku zawsze jest ktoś w mieszkaniu, ale gdy np.cały dzień nie ma nikogo w domu to poleciłbym piec dynamiczny droższy, ale byłoby wtedy jeszcze bardziej ekonomicznie, ponieważ można tam zastosować automatyczne sterowanie oddawanym ciepłem, ma nawet ładowanie w zależności od temperatury na zewnątrz.Taki piec,gdy ma wyłączony wentylator praktycznie nie oddaje ciepła. Ja muszę śledzić prognozę pogody i odpowiednio nastawić poziom ładowania,ale w praktyce to przeważnie nastawione jest na "2". Gdy temp.spada poniżej -10 podkręcam więcej,gdy powyżej zera ujmuję.Temperaturę w pomieszczeniach reguluję pokrętłem odsłaniając bardziej lub mniej kanał, którędy powietrze przechodzi bezpośrednio przez rdzeń. Sterują tym bimetale, które w pewnym stopniu przysłaniają i odsłaniają ten kanał w zależności od temperatury pieca i powietrza w pomieszczeniu. Koszty eksploatacji, są one porównywalne z gazowym i mój sąsiad nie ma na co liczyć, że zwrócą mu się kiedyś poniesione koszty.

Opinia P. Roberta T.


Podsumowanie

Piece akumulacyjne są jedną z najefektywniejszych i najbardziej ekonomicznych elektrycznych form ogrzewania. Decydując się na ich montaż z pewnością będziemy cieszyć się czystym i bezobsługowym działaniem, natomiast programowalny charakter sprawi, że koszt użytkowania z pewnością będzie mieścił się w granicach rozsądku.

Jednak aby inwestycja była opłacalna, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy mamy możliwość korzystania z dwutaryfowej stawki za energię elektryczną. Ponadto należy pamiętać, aby dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy w relacji do stopnia ocieplenia budynku, ponieważ urządzenie o zbyt małej mocy nie będzie w stanie w zadowalającym stopniu ogrzać pomieszczenia.

Piece akumulacyjne pracujące w optymalnych warunkach są jak najbardziej godnym polecenia rozwiązaniem, mogącym całkowicie zastąpić alternatywne formy ogrzewania.

Komentarze do wpisu (0)

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl