Systemy przeciwoblodzeniowe

Systemy przeciwoblodzeniowe

Zalegający na nawierzchniach lód i śnieg jest częstą przyczyną wypadków w zimie. Zagrożenie stwarzają też ostre sople, które mogą spaść na przechodniów. Masy śniegu i lodu powodują również uszkodzenia dachów i instalacji rynnowych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są elektryczne systemy przeciwoblodzeniowe. Spełniają one następujące funkcje:

  • zapobiegają powstaniu oblodzenia i zaleganiu śniegu,
  • zapewniają bezpieczeństwo pieszych i kierowców,
  • obniżają koszty eksploatacji i konserwacji budynków,

 

Systemy przeciwoblodzeniowe

Elektryczne systemy przeciwoblodzeniowe są trwałe i efektywne, a sterowane właściwą automatyką gwarantują niskie koszty eksploatacji.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że instalowanie tego typu systemów ma za zadanie zabezpieczać przed powstawaniem oblodzenia i zaleganiem śniegu. Aby to było możliwe system przeciwoblodzeniowy powinien być wyposażony w odpowiednie sterowanie i ustawiony w tryb gotowości przed wystąpieniem opadów lub pojawieniem się oblodzenia. Jeśli system przeciwoblodzeniowy nie będzie czuwał w trybie gotowości i zostanie zbyt późno uruchomiony, np. po kilku dniach mrozów (w przypadku ochrony nawierzchni), albo po pojawieniu się dużej ilości opadów może nie być w stanie rozpuścić nagromadzonego śniegu lub może to trwać bardzo długo, nawet kilka dni.

Najczęściej spotykany błąd wśród użytkowników, to całkowite wyłączenie systemu przeciwoblodzeniowego i uruchamianie go dopiero po nagromadzeniu się sporej ilości śniegu/lodu. Niektórym osobom wydaje się, że w ten sposób oszczędzają energię, ale jest to błędne myślenie. Aby zapobiec zamarznięciu padającego śniegu lub deszcze potrzeba znacznie mniej energii niż do późniejszego rozpuszczenia, gdy dojdzie do zamarznięcia lub nadmiernego nagromadzenia.

Co wybrać?

Wybór urządzeń i mocy grzewczych uzależniony jest od miejsca, w którym mają być zamontowane

1. dachy, rynny, rury spustowe: – przewody grzejne zainstalowane są nad nawierzchnią, powinny więc posiadać izolację odporną na promieniowanie UV (np. przewody grzejne typu SMC, SHTL, Nexans de frost).

2. nawierzchnie (chodniki, podjazdy, schody, tarasy): – stosujemy przewody 30W/m (SMC, Nexans de frost) lub maty grzejne 300W/m2 (HMO).

 

 

 

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl