Porady techniczne

Mata czy przewód grzejny?

Przewody grzejne można zamontować tylko w warstwie wylewki betonowej lub w warstwie podsypki piaskowo-cementowej (w przypadku systemu przeciwoblodzeniowego nawierzchni).
Maty grzejne są produktem przeznaczonym do montażu bezpośrednio pod nawierzchnią podłogi (np. w warstwie kleju do płytek).

Jednostronne a dwustronne zasilanie? 

Generalnie różnica tkwi w podłączeniu. Maty i przewody jednostronnie zasilane są wygodniejsze w montażu. Dwustronnie zasilane są mniej wygodne w montażu, ale za to cieńsze i tańsze. Mata grzejna dwustronnie zasilana ma dwa przewody zasilające – jeden na początku, drugi na końcu. W związku z tym należy ją tak rozłożyć, aby oba przewody zasilające można było podłączyć do regulatora. Można je również przedłużyć stosując pośrednią puszkę montażową.

Maty jednostronne, maty dwustronne

Panele czy terakota?

Przy ogrzewaniu podłogowym jako nawierzchnia podłogi najlepiej sprawdzają się płytki (terakota, gres, itp), gdyż znacznie lepiej przewodzą ciepło.

Jaki klej do płytek?

Klej do płytek powinien być przystosowany do ogrzewania podłogowego (elastyczny). W zastosowaniu powinno zostać określone, że można go używać przy ogrzewaniu podłogowym.

Jaka spoina (tzw. fuga)?

Spoina do płytek powinna być elastyczna. W zastosowaniu powinno być określone, że można ją używać przy ogrzewaniu podłogowym.

Co zrobić jeśli posadzka nie ma izolacji cieplnej?

Można skuć starą posadzkę, ułożyć standardową izolację ze styropianu utwardzanego i zalać nową posadzkę.
Można również wykonać minimum izolacji montując bezpośrednio pod matą grzejną płytę izolacyjną Wedi lub THERMOPANEL.

Czy ogrzewanie można zamontować pod brodzikiem?

Nie, elektryczne ogrzewanie podłogowe nie powinno być montowane pod brodzikiem, zwłaszcza gdy funkcję brodzika pełni fragment podłogi wyłożonej terakotą. Jest to tzw. "strefa ochronna 0", w której można zamontować jedynie urządzenia zasilane napięciem 12-24V.

Czy ogrzewanie może być zamontowane pod szafkami?

Ogrzewanie podłogowe może być zamontowane pod szafkami z cokolikiem. Minimalna odległość dolnej poziomej ścianki szafki od podłogi musi wynosić 4cm. Jeśli szafki nie mają cokolika trzeba je postawić na nóżkach lub listwach o wysokości minimum 4cm.
Jeżeli szafki pełnią funkcję stałej zabudowy (np. w kuchni) montaż ogrzewania podłogowego pod nimi nie ma sensu. Warto taką zabudowę ominąć.

Jaki regulator temperatury do łazienki?

Zgodnie z przepisami wewnątrz łazienki można zamontować jedynie regulator temperatury o stopniu ochrony minimum IP21. Taki regulator można zamontować w III strefie ochronnej, czyli w odległości większej niż 60cm od brzegu wanny lub brodzika.

Jeśli ogrzewanie podłogowe ma pełnić funkcję ogrzewania dodatkowego, do uzyskania efektu ciepłej podłogi regulator temperatury warto zamontować na zewnątrz łazienki (np. przy wejściu) - w takiej sytuacji regulator nie musi mieć IP21. Regulator steruje ogrzewaniem na podstawie odczytu temperatury z czujnika podłogowego, który należy zamontować w ogrzewanej podłodze.

Czy montaż wymaga specjalistycznej wiedzy?

Montaż w podłodze, zarówno maty jak i przewodu grzejnego, nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Można wykonać go samodzielnie po uprzednim zapoznaniu się z instrukcją montażu.
Podłączenie ogrzewania do instalacji elektrycznej oraz pomiary do karty gwarancyjnej powinny być wykonane przez elektryka posiadającego aktualne uprawnienia elektryczne.

Co zrobić w przypadku problemów w trakcie montażu?

    Przede wszystkim przed rozpoczęciem montażu należy dokładnie przeczytać załączoną do produktu instrukcję.  Jeśli w instrukcji nie znajdą Państwo odpowiedzi na nurtujące pytania prosimy o kontakt z naszymi specjalistami: tel. 84 535 90 00 lub e-mail: handlowy@emultimax.pl

Co zrobić jeśli ogrzewanie przestało grzać?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy bezpiecznik nie jest wyłączony. Jeśli bezpiecznik jest włączony najlepiej skontaktować się z naszym specjalistą, który pomoże ustalić przyczynę: tel. 84 535 90 00

Regulator wewnątrz czy na zewnątrz łazienki?

Jeśli ogrzewanie podłogowe ma pełnić w łazience funkcję ogrzewania dodatkowego, do uzyskania efektu ciepłej podłogi, warto rozważyć możliwość montażu regulatora poza łazienką, np. przy wejściu. Takie rozwiązanie pozwala zastosować standardowy regulator (tańszy) i jednocześnie 100% chroni go przed wilgocią.

Jeśli ogrzewanie podłogowe ma pełnić funkcję głównego ogrzewania łazienki należy wybrać regulator dwu-czujnikowy o podwyższonej ochronie (IP21) i zamontować go w łazience, w III strefie ochronnej (w odległości większej niż 60cm od brzegu wanny lub brodzika). W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się regulator CTS.

Czy można skrócić/przedłużyć przewód czujnika podłogowego?

Tak, przewód czujnika podłogowego można przedłużyć do max. 50m bez wpływu na pomiar. Można go również skrócić wg potrzeb - nie wpływa to na odczyt temperatury.

Czy można zamienić regulator/czujnik podłogowy ?

    Każdy regulator temperatury współpracuje tylko z czujnikiem podłogowym o określonych parametrach, nie można do regulatora temperatury podłączać czujnika o innych parametrach (np. z innego regulatora), gdyż pomiar wtedy będzie albo niedokładny, albo w ogóle niemożliwy. Każdy regulator ma w komplecie czujnik podłogowy, który należy podłączyć. Kupując różne regulatory należy zwrócić uwagę, aby nie pomylić czujników.

    Oczywiście niektóre regulatory mają czujniki o takich samych parametrach, ale w takiej sytuacji warto zapytać specjalistę.

 

 

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl