Ogrzewanie rynien i rur spustowych

Ogrzewanie rynien i rur spustowych.

Systemy przeciwoblodzeniowe - Ogrzewanie rynien i rur spustowych

Lód i śnieg są często przyczyną niedrożności rynien i rur spustowych, co doprowadza w konsekwencji do uszkodzeń elewacji budynków. Można temu zapobiec wykorzystując energię elektryczną i wdrożyć ogrzewanie rynien. Jest to metoda pewna i przyjazna dla środowiska naturalnego.

Elektryczne systemy ochrony przeciwoblodzeniowej są trwałe i efektywne, a sterowane właściwą automatyką gwarantują niskie koszty eksploatacji.

Stosując ogrzewanie rynien należy pamiętać również o konieczności zainstalowania go w rurach spustowych.

Główne przeznaczenie takiego systemu grzewczego to zapobieganie oblodzeniu i zaleganiu śniegu w rynnach i rurach spustowych. Jeśli system wyposażony jest w sterownik z hybrydowym czujnikiem temperatury i wilgotności funkcjonowanie jest w pełni automatyczne, a koszty eksploatacji nie są wysokie.

W praktyce jednak, często klienci przy małych systemach nie decydują się na zakup sterownika z czujnikiem temperatury i wilgotności, ze względu na jego dość wysoką cenę. Jednakże trzeba wiedzieć, że jeśli ogrzewanie rynien włączamy ręcznie, to najlepiej jest to zrobić w momencie kiedy zaczyna się dopiero tworzyć oblodzenie. W przypadku uruchomienia ogrzewania zbyt późno, np. gdy ilość śniegu lub lodu w rynnie jest spora, osiągnięcie pełnej drożności układu rynnowego może nie być możliwe lub może trwać bardzo długo.

Elektryczne systemy ochrony przeciwoblodzeniowej są trwałe, efektywne, a sterowane właściwą automatyką gwarantują niskie koszty eksploatacji.


Ogrzewanie dachów

Ogrzewanie dachów

 

Dobór urządzenia grzewczego?

Jak prawidłowo dobrać urządzenie grzewcze przy ogrzewaniu rynien i rur spustowych?

Przy tego typu systemach należy wybrać przewody grzejne o mocy liniowej 20-30W/m odporne na promieniowanie UV(np. SMC 30W/m lub NEXANS DEFROST TWIN 28W/m). W rynnie poziomej przewody mocujemy wykorzystując specjalne uchwyty montowane do brzegu rynny, natomiast w przypadku rur spustowych przewód grzejny mocujemy na lince stalowej z uchwytami lub na łańcuchu.

Ogrzewanie rynien standardowych cechuje konieczność zamontowania równolegle dwóch "nitek" przewodu grzejnego o mocy jednostkowej 20-30W/m. Im większa moc przewodu, tym wyższa skuteczność. Jeśli średnica rynny jest większa niż 20cm wtedy moc wyliczamy z przeliczenia mocy minimalnej 300W/m2.

Minimalna moc zainstalowana w rurach spustowych zależy od ich średnicy:
 
Średnica –  moc minimalna
10cm – 30W/mb
12cm – 50W/mb
15cm – 60W/mb

Jeśli rura spustowa jest metalowa zaleca się zwiększenie mocy grzewczej o około 20%. 

Dobór sterownika?

Jak prawidłowo dobrać sterownik przy ogrzewaniu dachów?

Małym systemem przeciwoblodzeniowym dachu (np. ogrzewanie rynien czy rur spustowych) możemy sterować przy pomocy sterownika TVR290 mierzącego jedynie temperaturę powietrza. Niestety zastosowanie takiego regulatora wymaga ręcznego wyłączania systemu grzewczego (by zmniejszyć koszty eksploatacji) w okresach kiedy temperatura na dworze jest ujemna, ale nie ma oblodzenia.

Przy większych systemach warto pomyśleć o zainstalowaniu profesjonalnego sterownika z pomiarem temperatury i wilgotności (np. Eberle EM 524 89). Zastosowanie takiego sterownika daje nam gwarancję, że system grzewczy załączy się automatycznie tylko wtedy, kiedy będzie to niezbędne, ograniczając tym samym do minimum koszty eksploatacji systemu. Dzięki temu koszt zakupu sterownika zwróci się nam po kilku latach użytkowania.

 

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl