Ogrzewanie rurociągów

Ogrzewanie rurociągów.

Systemy przeciwoblodzeniowe - Ogrzewanie rurociągów

Zimą często dotykają nas problemy związane z zamarzaniem instalacji wodnych, kanalizacyjnych oraz technologicznych. Problemem wówczas staje się ogrzewanie rurociągów lub ogrzewanie rur.
Możemy temu zapobiec stosując elektryczne przewody grzejne.
Mogą one również służyć do utrzymywania stałej temperatury technologicznej.

Do ogrzewania rur możemy wykorzystać przewody stało oporowe lub samoregulujące. Można również wybrać przewody typu ThermoSwitch z wbudowanym termostatem.
Przewód grzejny mocujemy do chronionej rury, przyklejając go taśmą metalizowaną lub opaskami metalowymi. Całość okręcamy folią aluminiową i zabezpieczamy materiałem izolującym cieplnie.

Czujnik temperatury (jeśli go stosujemy) powinien ściśle przylegać do ogrzewanego rurociągu w górnej jego części.

Dobór urządzeń?

Mamy do wyboru kilka rozwiązań:

1. Zastosowanie przewodu grzejnego typu ThermoSwitch z wbudowanym termostatem.

2. Zastosowanie przewodu grzejnego samoregulującego.

3. Zastosowanie przewodu stało oporowego MC 18W/mb lub SHTL 30W/mb łącznie z termostatem TVR291.

Szczegóły poniżej....

 

ThermoSwitch (TS)

Przewód taki zaczyna grzać, gdy temperatura w jego otoczeniu (przy ogrzewanej rurze) spadnie poniżej 3st. C i przestaje grzać po osiągnięciu przez kontrolowane medium temperatury 15st. C. Jest bardzo prosty w montażu, wystarczy przykleić go do chronionej rury, całość ocieplić (np. pianką) i wtyczkę podłączyć do gniazdka.

 

Samoregulujące

Przewód grzejny samoregulujący może być podłączony bez dodatkowego termostatu, trzeba go jednak ręcznie odłączać od prądu w czasie, kiedy ogrzewanie nie jest wymagane. W przypadku ogrzewania dłuższych odcinków rur warto zainstalować dodatkowo regulator temperatury TVR291. Będzie on wyłączał przewód grzejny, gdy temperatura przy rurze będzie wyższa od ustawionej. Przewody samoregulujące można ciąć na dowolną długość, mogą się również ze sobą krzyżować, bez ryzyka przepalenia. 

 

Stałooporowe

Przy tym rozwiązaniu ogrzewanie rurociągów o większych długościach i średnicach jest nieco tańsze od przewodów samoregulujących.

Dobór mocy na mb ogrzewanego rurociągu (np. rury wodnej) zależy od średnicy rury, grubości izolacji jaką możemy wykonać oraz różnic temperatur jakie chcemy zniwelować. Ogrzewanie rur wodnych charakteryzuje jeszcze jedna zasada - przyjmuje się najczęściej różnicę temperatur 30st. C. (temperatura powietrza raczej nie spada poniżej -30st. C, a woda zamarza w temperaturze 0st. C), choć w rejonach kraju o chłodniejszym klimacie (np. w górach) warto przyjąć różnicę temperatur 40st. C. Zawsze lepiej jest mieć minimalnie większą moc zainstalowaną niż za małą. W ramach jednego obwodu grzewczego można tratować jedynie rurociągi pracujące w identycznych warunkach (średnica, izolacja, temperatura otoczenia).

 

Dobór sterownika

W przypadku wyboru przewodu grzejnego typu ThermoSwitch lub przewodu samoregulującego, zastosowanie dodatkowego regulatora nie jest konieczne. Zależy to jednak od indywidualnego przypadku – o szczegóły warto zapytać specjalistę.

W przypadku wykorzystania jako elementu grzewczego przewodu stało oporowego, np. MC, zastosowanie dodatkowego regulatora jest konieczne. W takiej sytuacji znakomicie sprawdza się regulator TVR291. W instalacji warto zainstalować dodatkowy czujnik temperatury, tak aby na wypadek awarii pierwszego nie była konieczna jego wymiana.

 

 

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl