Ogrzewanie podłogowe pomieszczeń

Ogrzewanie podłogowe pomieszczeń

Ogrzewanie podłogowe pomieszczeń

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być wykorzystywane jako główny system grzewczy w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych. Warunkiem koniecznym do uzyskania odpowiedniego komfortu cieplnego oraz stosunkowo niskich kosztów eksploatacji jest prawidłowe ocieplenie budynku. Chodzi nie tylko o ściany, sufit, szczelne drzwi i okna, ale również o prawidłowe wykonanie izolacji cieplnej posadzki.

 

Nawierzchnia

Najlepsza: płytki (terakota, gres) – materiał dobrze przewodzący i oddający ciepło.

Średnia: panele podłogowe – materiał gorzej przewodzący,

Zła: deski podłogowe – materiał słabo przewodzący, ograniczenie maksymalnej mocy grzewczej do 60-80W/m2

 

Dlaczego elektryczne ogrzewanie podłogowe gwarantuje najwyższy komfort?

Dlaczego elektryczne ogrzewanie podłogowe gwarantuje najwyższy komfort?

Ogrzewanie grzejnikowe                             Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie pomieszczeń może być zrealizowane na dwa sposoby:

 1. Jako ogrzewanie bezpośrednie
  System grzewczy zamontowany w cienkiej wylewce betonowej:
  • składa się z kabli lub mat grzejnych oraz termostatów
  • mniejsza bezwładność cieplna
  • możliwość precyzyjnej regulacji temperatury
  • praca ogrzewania w czasie rzeczywistym

  Regulator tak steruje pracą ogrzewania, by osiągnięta została pożądana temperatura, którą sami ustawiamy. Możemy np. zaprogramować automatyczne zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach podczas nieobecności oraz w nocy, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji.

  Ogrzewanie podłogowe pomieszczeń - wylewka betonowa

  Wymagane jest, aby wylewka betonowa miała grubość nie większą niż 5-6cm i była od spodu izolowana cieplnie, jeśli wylewka jest na gruncie (na parterze), to izolacja powinna mieć grubość min. 10cm (np. styropian utwardzany), jeśli wylewka jest na stropie (nad ogrzewanym pomieszczeniem) to izolacja powinna mieć grubość min. 3cm. Jednakże im grubszą warstwę izolacji zastosujemy, tym mniejsze będą straty ciepła, a więc i mniejsze koszty eksploatacji.

   

 2. Jako ogrzewanie akumulacyjne
  Wykorzystuje znacznie tańszą energię elektryczną w drugiej taryfie czasowej. Różnica pomiędzy opłatami za taryfę dzienną i nocną wynosi często ponad 50%, czyniąc z energii elektrycznej bardzo atrakcyjne źródło ogrzewania.

  Ogrzewanie podłogowe pomieszczeń - wylewka betonowa

  Wymagane jest, aby wylewka betonowa miała większą grubość niż w przypadku ogrzewania bezpośredniego, a więc około 10cm i była od spodu izolowana cieplnie, jeśli wylewka jest na gruncie (na parterze), to izolacja powinna mieć grubość min. 10cm (np. styropian utwardzany), jeśli wylewka jest na stropie (nad ogrzewanym pomieszczeniem) to izolacja powinna mieć grubość min. 3cm. Jednakże im grubszą warstwę izolacji zastosujemy, tym mniejsze będą straty ciepła, a więc i mniejsze koszty eksploatacji.

   

  Zaleta: niskie koszty eksploatacji

  Wada: większa bezwładność cieplna

  Jeżeli chcemy stosować system do ogrzewania pomieszczenia, w którym dochodzi do nagłych strat ciepła (np. spowodowanych otwieraniem drzwi zewnętrznych przez klientów), konieczne jest zastosowanie dodatkowej dmuchawy elektrycznej. Zainstalowana nad drzwiami zewnętrznymi uruchomi się automatycznie na czas ich otwierania aby uzupełnić straty ciepła.

 

Dobór urządzenia grzewczego?

Jak prawidłowo dobrać urządzenie grzewcze przy ogrzewaniu podłogowym pomieszczeń?

Ogrzewanie bezpośrednie:

 • 1. Przewody grzejne - zamontowane w wylewce betonowej (jastrychu) o łącznej grubości 4-6cm. Najczęściej stosowane są przewody grzejne MC o mocy liniowej 18W/mb. Przewód grzejny montujemy za pomocą taśmy montażowej do pierwszej warstwy wylewki (2-3cm) i zalewamy kolejną warstwą wylewki (2-3cm).
 • 2. Maty grzejne - zamontowane w warstwie kleju do płytek. Instalację tego typu systemu wykonujemy tuż przed ułożeniem terakoty, zatem montaż możliwy jest również na etapie remontu. Najczęściej stosowane są maty grzejne o mocy jednostkowej 170W/m2. Aby możliwe było ogrzanie dobrze ocieplonego pomieszczenia - powierzchnia maty powinna wynosić przynajmniej 2/3 powierzchni całkowitej pomieszczenia. 
  • Moc - Bardzo uogólniając można przyjąć, że w dobrze ocieplonym budynku do ogrzania pomieszczenia powinno wystarczyć zainstalowanie ogrzewania o mocy 100W/m2 pomieszczenia. Dokładny dobór mocy zależy od przewidywanych strat ciepła.

 

Ogrzewanie akumulacyjne:

Przewody grzejne zamontowane w dolnej części wylewki betonowej o łącznej grubości powyżej 10cm (dokładną grubość wylewki oblicza się na podstawie przewidywanych strat ciepła budynku).

 • Moc - Bardzo uogólniając można przyjąć, że w dobrze ocieplonym budynku do ogrzania pomieszczenia powinno wystarczyć zainstalowanie ogrzewania o mocy 100W/m2 pomieszczenia, jednak z racji tego, że ogrzewanie podłogowe będzie mogło pracować tylko w czasie II taryfy prądowej moc zainstalowana musi być odpowiednio większa, a więc orientacyjnie powinna wynosić około 170-180W/m2. Dokładny dobór mocy zależy od przewidywanych strat ciepła.

 

Dobór regulatora temperatury?

Jak prawidłowo dobrać regulator temperatury przy ogrzewaniu podłogowym pomieszczeń?

Ogrzewanie bezpośrednie:

 • Do wyboru są regulatory manualne i programowalne. Regulator manualny pozwala na bardzo prostą obsługę ogrzewania, ale każdą zmianę temperatury trzeba wykonać ręcznie.
 • Regulatory programowalne pozwalają zaprogramować automatyczne obniżki temperatury (np. w czasie przebywania poza domem lub w nocy) - pozwala to obniżyć koszty eksploatacji.

 

Ogrzewanie akumulacyjne:

 • W przypadku ogrzewania akumulacyjnego najlepiej sprawdzają się regulatory programowalne, dzięki którym będziemy mogli określić dopuszczalne godziny nagrzewania się podłogi. Dobór najlepiej zlecić specjaliście.
 • Gdy ogrzewanie podłogowe ma być głównym systemem grzewczym należy wybrać regulator z dwoma czujnikami, powietrznym i podłogowym - warto wybrać regulator z możliwością zaprogramowania różnych temperatur w różnych porach dnia (ew. tygodnia).

 

UWAGA!

Wewnątrz łazienki (z wanną lub prysznicem) zgodnie z przepisami nie można montować regulatorów temperatury o stopniu ochrony mniejszym jak IP21. 

 

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl