Ogrzewanie podłóg panelowych

Ogrzewanie podłóg panelowych

Ogrzewanie podłóg panelowych - efekt ciepłej podłogi

Ogrzewanie podłóg panelowych to system znacznie podnoszący komfort użytkowania pomieszczeń. Zapewnia efekt przyjemnie ciepłej podłogi a jednocześnie charakteryzuje się niskim kosztem eksploatacji.

Pomieszczenie jest w tym wypadku ogrzewane np. ogrzewaniem centralnym lub kominkiem, a ogrzewanie podłogowe znakomicie uzupełnia system główny. Wystarczy podnieść o kilka stopni temperaturę podłogi, a komfort cieplny zdecydowanie wzrasta.

Należy jednak pamiętać, aby panele były przystosowane do ogrzewania podłogowego, w przeciwnym razie ich producent może unieważnić gwarancję.

 

Ogrzewanie podłóg panelowych - efekt ciepłej podłogi

Panele podłogowe należą do grupy materiałów słabo prewodzących ciepło i są z natury zimne w dotyku. Charakteryzują się również niską odpornością na znaczne i szybkie wahania temperatury. Z tych powodów ogrzewanie podłóg panelowych jest zadaniem wymagającym specjalnego rozwiązania, a wyklucza się stosowanie tradycyjnych systemów ogrzewania wysokotemperaturowego.

Właściwe rozwiązanie polega na równomiernym, powolnym podniesieniu temperatury na powierzchni podłogi. Mata grzejna nie powinna osiągać temperatury wyższej niż 28 do 31st.. C, dzięki czemu temperatura na powierzchni paneli osiąga wartość od 22 do 24st. C co zapewnia tzw. "ciepło dotyku" oraz sprawia, iż w całym pomieszczeniu będzie cieplej. Rzeczywista temperatura maty, paneli oraz pomieszczenia zależna jest od następujących czynników: izolacji posadzki, ścian, stropów oraz stolarki budowlanej, a także stosunku ogrzewanej powierzchni do kubatury pomieszczenia. Istotnym czynnikiem jest także staranne, zgodne z instrukcją wykonanie instalacji ogrzewania podłogi panelowej.

 

 

Dobór urządzenia grzewczego?

Jak prawidłowo dobrać urządzenie grzewcze przy zastosowaniu podłóg panelowych?

Na etapie zalewania posadzki można zamontować przewód grzejny w warstwie wylewki pod panelami, należy jednak pamiętać, że przy tego typu podłogach moc zainstalowana nie powinna przekraczać 100W/m2. Dla bardziej równomiernego nagrzewania podłogi warto wybrać przewody grzejne o mocy liniowej 10W/m.
Przy takim zainstalowaniu elementu grzejnego między posadzką a panelami należy położyć specjalną piankę amortyzująco-wytłumiającą przystosowaną do ogrzewania podłogowego (np. dziurkowaną).

Na etapie układania paneli podłogowych , jeśli wylewka jest już zrobiona, można zamontować specjalne aluminiowe maty grzejne, których moc dobrana jest do tego typu podłogi i wynosi zwykle 60-150W/m2, folia aluminiowa gwarantuje równomierny rozkład ciepła.

Ten typ ogrzewania jest bardziej oszczędny od systemu opisanego powyżej, gdyż mata ogrzewa bezpośrednio panel.

 

 

Dobór regulatora temperatury?

Jak prawidłowo dobrać regulator temperatury przy ogrzewaniu podłóg panelowych?

Ważną kwestią jest również wybór odpowiedniego regulatora temperatury.
Jeśli ogrzewanie ma służyć jedynie do uzyskania efektu ciepłej podłogi, należy wybrać regulator tylko z czujnikiem podłogowym lub z dwoma czujnikami, ale z możliwością wyboru, na podstawie którego z nich ma odbywać się sterowanie ogrzewaniem (tzw. switching).

Warto wybrać regulator z funkcją programowania, która pozwala ustawić automatyczne zmiany temperatury podłogi w ciągu dnia (ew. tygodnia). Pozwala to osiągnąć znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej (automatyczne eliminowanie niepotrzebnego grzania w nocy i w ciągu dnia podczas nieobecności w domu).

Można również wybrać regulator manualny – jego główna zaleta to wyjątkowa prostota obsługi – wystarczy jedynie ustawić ręcznie (najczęściej na pokrętle) temperaturę podłogi.

 

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl