Ogrzewanie podłóg ceramicznych (terakota, gres, itp.)

Ogrzewanie podłóg ceramicznych (terakota, gres, itp.)

Ogrzewanie podłóg ceramicznych - efekt ciepłej podłogi

Ogrzewanie podłogowe podłóg ceramicznych (terakota, gres, itp.) to system znacznie podnoszący komfort użytkowania pomieszczeń poprzez zapewnienie efektu przyjemnie ciepłej podłogi, charakteryzujący się jednocześnie niskim kosztem eksploatacji.

Pomieszczenie jest w tym przypadku ogrzewane np. ogrzewaniem centralnym lub kominkiem, a ogrzewanie podłogowe znakomicie uzupełnia system główny. Wystarczy podnieść o kilka stopni temperaturę podłogi, a komfort cieplny zdecydowanie wzrasta.

Regulator temperatury pozwala na precyzyjną regulację temperatury podłogi i dostosowanie jej do indywidualnych oczekiwań użytkowników.

 

Ogrzewanie podłóg ceramicznych - efekt ciepłej podłogi

 

Dobór urządzenia grzewczego?

Jak prawidłowo dobrać urządzenie grzewcze przy zastosowaniu podłóg ceramicznych? Ogrzewanie może być w tym wypadku zrealizowane na dwa sposoby:

1. Zamontowanie przewodu grzejnego w posadzce betonowej

Pracę można wykonać na etapie zalewania posadzki przy budowie domu czy mieszkania. Stosujemy tu przewody grzejne MC o mocy liniowej 18W/mb, zamontowane w 4–6 cm warstwie wylewki betonowej.

Moc zainstalowana powinna być w granicach 100-170W/m2 powierzchni grzewczej. Im wyższa moc zainstalowana tym podłoga będzie nagrzewała się krócej. W przypadku łazienek dopuszczalne jest zainstalowanie ogrzewania o mocy do 200W/m2 powierzchni grzewczej.

 

2. Zamontowanie maty grzejnej w warstwie kleju pod płytkami

Druga metoda polega na zamontowaniu maty grzejnej w warstwie kleju do płytek. Instalację tego typu systemu wykonujemy tuż przed ułożeniem terakoty, zatem montaż możliwy jest również na etapie remontu.

Maty grzejne dostępne są w stałych mocach jednostkowych, aktualnie najbardziej popularne są maty o mocy 170W/m2. W zwykłych pomieszczeniach, typu pokój, kuchnia czy przedpokój, mogłaby wystarczyć mata o niższej mocy na m2, jednak zastosowanie maty grzejnej o wyższej mocy skraca czas nagrzewania się podłogi.

W łazienkach i innych pomieszczeniach o wyższym zapotrzebowaniu cieplnym warto zainstalować matę grzejną o jak najwyższej mocy na m2 – np. 170W/m2.

 

Dobór regulatora temperatury?

Jak prawidłowo dobrać regulator temperatury przy ogrzewaniu podłóg ceramicznych?

Jeśli ogrzewanie ma służyć jedynie do uzyskania efektu ciepłej podłogi, należy wybrać regulator tylko z czujnikiem podłogowym lub z dwoma czujnikami, ale z możliwością wyboru, na podstawie którego z nich ma odbywać się sterowanie ogrzewaniem (tzw. switching).

Warto wybrać regulator z funkcją programowania, która pozwala ustawić automatyczne zmiany temperatury podłogi w ciągu dnia (ew. tygodnia). Pozwala to osiągnąć znaczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej (automatyczne eliminowanie niepotrzebnego grzania w nocy i w ciągu dnia podczas nieobecności w domu).

Można również wybrać regulator manualny – jego główna zaleta to wyjątkowa prostota obsługi – wystarczy jedynie ustawić ręcznie (najczęściej na pokrętle) temperaturę podłogi.

 

UWAGA!

Wewnątrz łazienki (z wanną lub prysznicem) zgodnie z przepisami nie można montować regulatorów temperatury o stopniu ochrony mniejszym jak IP21.

 

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl