Ogrzewanie podjazdów, chodników itp.

Ogrzewanie podjazdów, chodników itp.

Systemy przeciwoblodzeniowe - Ogrzewanie podjazdów, chodników

W okresie zimowym na nawierzchniach przeznaczonych do ruchu kołowego i pieszego zalega nieraz śnieg i lód. Może to prowadzić do uszkodzenia nawierzchni oraz stanowić zagrożenie dla jej użytkowników.

Mechaniczne lub ręcznie usuwanie śniegu nie wystarczy, ponieważ stosuje się je już po wystąpieniu oblodzenia. Jedynie nie dopuszczając do jego powstania możemy w pełni zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami zimowej pogody.

Pozwalają na to elektryczne systemy przeciwoblodzeniowe. To metoda przyjazna dla środowiska naturalnego, trwała i efektywna. Sterowanie właściwą automatyką gwarantuje niskie koszty eksploatacji.

 

Systemy przeciwoblodzeniowe - Ogrzewanie podjazdów, chodników

W tym przypadku również należy wiedzieć, że instalowanie tego typu systemów ma za zadanie zabezpieczać przed powstawaniem oblodzenia i zaleganiem śniegu. Aby to było możliwe system powinien być wyposażony w odpowiednie sterowanie i ustawiony w tryb gotowości przed wystąpieniem opadów lub pojawieniem się oblodzenia. Jeśli system nie będzie czuwał w trybie gotowości i zostanie zbyt późno uruchomiony, np. po kilku dniach mrozów , albo po pojawieniu się dużej ilości opadów może nie być w stanie rozpuścić nagromadzonego śniegu lub może to trwać bardzo długo, nawet kilka dni.

 

Warto wiedzieć również, że przy pierwszym uruchomieniu ogrzewania w sezonie lub po dłuższej przerwie w funkcjonowaniu (zwłaszcza jeśli pogoda jest lub była "mroźna") system może potrzebować więcej czasu zanim efekt działania będzie widoczny, w skrajnych przypadkach może to być nawet kilka dni. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji warto w przypadku mroźnej pogody nawet mimo braku opadów co jakiś czas uruchomić ręcznie system na kilka, kilkanaście godzin, pozwoli to uniknąć mocnego wychłodzenia nawierzchni pod kostką, a w konsekwencji skóci czas potrzebny do osiągnięcia zamierzonego efektu w przypadku pojawienia się opadów.

Najczęściej spotykany błąd wśród użytkowników, to całkowite wyłączenie systemu i uruchamianie go dopiero po nagromadzeniu się sporej ilości śniegu/lodu. Niektórym osobom wydaje się, że w ten sposób oszczędzają energię, ale jest to błędne myślenie. Aby zapobiec zamarznięciu padającego śniegu lub deszcze potrzeba znacznie mniej energii niż do późniejszego rozpuszczenia, gdy dojdzie do zamarznięcia lub nadmiernego nagromadzenia.

Innym, również często spotykanym błędem jest montowanie elementu grzewczego (maty lub przewody grzejnego) zbyt głęboko. W przypadku nawierzchni z kostki brukowej element grzewczy powinien być zamontowany na głębokości około 3 cm pod kostką, podobnie jest w przypadku nawierzchni betonowych.

 

Dobór urządzenia grzewczego?

Jak prawidłowo dobrać urządzenie grzewcze przy ogrzewaniu pojazdów, chodników?

Urządzenie grzewcze (matę lub przewód grzejny) montujemy pod nawierzchnią, np. w podsypce pod kostką brukową lub płytami chodnikowymi.

Moc zainstalowana powinna wynosić minimum 300W/m2, w niektórych przypadkach zaleca się zwiększenie mocy nawet do 400W/m2. Przy małych nawierzchniach można zastosować maty grzejne typu HMO, przy większych lepiej sprawdzają się przewody grzejne typu SMC 30W/mb lub przewody grzejne NEXANS DEFROST TWIN 28W/mb.

 

Dobór sterownika?

Jak prawidłowo dobrać sterownik przy ogrzewaniu pojazdów, chodników?

Ważną kwestią jest również wybór odpowiedniego sterownika. W przypadku małych systemów przeciwoblodzeniowych zwykle wystarczy sterownik TVR290 mierzący jedynie temperaturę powietrza.

Niestety zastosowanie takiego regulatora wymaga ręcznego wyłączania systemu grzewczego (by zmniejszyć koszty eksploatacji) w okresach kiedy temperatura na dworze jest ujemna, ale nie ma oblodzenia.

Przy większych systemach warto pomyśleć o zainstalowaniu profesjonalnego sterownika z pomiarem temperatury i wilgotności (np. Eberle EM 524 89). Daje nam to gwarancję, że system grzewczy zostanie automatycznie załączony tylko wtedy, kiedy będzie to niezbędne, co ograniczy koszty eksploatacji systemu do minimum. Dzięki temu po kilku latach zwróci się nam koszt zakupu urządzenia.

 

Produkty

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl